?

Burun tikanikligi

Burun tıkanıklığı

Siz ve tıkalı burnunuz

burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük çekme insanlığın en eski şikayetlerinden biridir. bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok güçlük çeker.

doktorlar burun tıkanıklarının nedenlerini dört bölümde inceler ve bunlar arasında zaman zaman benzer noktalarda olabilmektedir. bilhassa şikayetlerine birden çok şeyin sebep olduğu hastalarda bu ortak noktalar artmaktadır.

yapısal nedenler

bu sınıf içerisinde burnun ve ince bir kıkırdaktan meydana gelen ve burnu iki ayrı bölüme ayıran burun septumunun bozuklukları incelenir. bu bozukluklar genellikle insanın hayatında geçirdiği gelişi hoş bir kaza neticesi oluşmaktadır. kaza çocukluk çağında olmuş olabileceği gibi unutulmuş bile olabilir. yeni doğan bebeklerin yüzde yedisinde doğum anında burun zedelenmesi olabilmektedir. şu bir gerçektir ki insan, yaşamı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. bu nedenlerden dolayı burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülen nedenlerdir. şayet bunlar soluk almayı güçleştirirse dekonjestan ilaçların aşırı veya uzun kullanılması sayılabilir.

bütün bu nedenlerin başlangıcında burun tıkanıklığı geçici ve geri dönebilir niteliktedir. yani neden ortadan kaldırılırsa hastalık düzelecektir. bunun yanısıra şayet yeterince uzun sürerse bu sefer de kan damarları elastikiyetini kaybedecek ve olay geri dönülmez bir duruma dönüşür. varisleşmiş damarlara benzerler. hasta sırt üstü yattığında veya bir tarafına döndüğünde aşağı kısımları kanla dolar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder