?

Calisan anne ve cocuk iliskisi

Çalışan anne ve çocuk ilişkisi

Annenin çalışmasının çocuk üstünde yaratacağı tesirlerinin pozitif veya negatif olması pek çok etkene bağlıdır.

bunlar annenin çalışma sebebi, statüsü, kazancı, çalışma şartları, işinde tatmin olup olmaması, annenin çalışmasının tertipli olup olmaması, annenin çalışmasının ailede yarattığı problemler, annenin eğitim seviyesi, annenin yokluğunda çocuğa bakan kişinin özellikleri, bu bakımın devamlı - dengeli olup olmaması, annenin eğitim anlayışı, çocuğu ile kurduğu ilişkinin türü gibi sebeplerdir.

eskiden her gün tekrarlanan, kısa süreli anne - çocuk ayrılıklarının çocuklarda psikiyatrik bozukluklar yaratacağı ileri sürülüyordu. ancak bize göre artık bu görüş tam olarak doğru değildir. çünkü anne yokluğunda çocuğa iyi bir bakıcı bulunabilir. bu kişi sıkça değişmez ve çocukla iyi ilişkiler geliştirirse çocuğun anne yokluğundan kaynaklanan sağlıksızlıklar giderilebilir.

üstelik çalışan annenin kesinlikle çocuklarına,çalışmayan annelerden daha az zaman verebildikleri de söylenemez. anne eğitimli ise, çocuklar planlı olarak bazı aktiviteler yapabilmek ve birlikte olabilmek için daha çok zaman olabilir. ancak tüm çalışan annelerin çocuklarıyla aynı biçimde ilgilenmelerini beklemek olanaksızdır. bazı anneler çocukları için zaman ayıramadıklarından kendilerini suçlu hissederler. bu suçluluğu kapatmak için çocuğu devamlı maddi ödüllere yuvarlar. bunun neticenin da devamlı anneden maddi ödül bekleyen, aşırı korunmuş çocuklar ortaya çıkabilir.çalışan anneler için önemli olan çocuklara vermeleri gereken vaktin çokluğu değil, etkiliğidir. şayet çocuğa ayrılan vakit dolu dolu ve anlamlı geçirilebilirse pekçok negatiflik önlenebilir. annelere önerim; çocuklarına olası olduğu kadar devamlılık arz eden bir ilgi göstermeleridir.

bir gün çok, bir gün az ilgi göstermek yerine, her gün belirli bir vakit dilimi çocukla paylaşmak çocuğun duygusal gelişimi açısından mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder