?

Cayir papatyasi

Çayır papatyası

Çayır papatyası (bellis perennis) henüz orta çağ da yara iyileştirici ve kan temizleyici olarak bilinmekteydi. günümüzde de rağbet görmektedir. çayır papatyası (bellis perennis) avrupa, asya, kuzey amerika ve yeni zelanda da olabildiğince yaygındır. kazlar tarafından rağbet gören bu bitki, ki alman dilinde bu hayvanın ismiyle birlikte, " kaz çiçeği" diye anılmaktadır. balçıklı zemin, çayır, çimenlik yol ve yol kenarlarında sık sık rastlanmaktadır. yıl boyu yeşil kalan yuvarlak şekildeki yaprakları, bitkinin toprağa yakın kısmında bir rozet biçimini andırır. mart ayından kasım ayına kadar ufak çiçekleri görülebilir. dil şeklindeki parlak yaprakları beyaz-kırmızı renkte, göbeği yumurta sarısı renktedir.

saponin, tanen, organik asitler, müsilaj, uçucu yağlar, şeker, inulin ve acı maddeler, bitkide bulunmakta olan önemli bileşiklerdir. en etkili maddelerden biri saponindir. bu sayede bitki, egzama ve iltihaplı yaralarda.

ancak ağır rahatsızlıklarda her zaman doktora başvurmalısınız.

nasıl toplanır ?

çayır papatyası, şubat ayından aralık ayına kadar toplanabilir. ister taze isterse kurutulmuş olarak bitkinin bütününü kullanabilirsiniz. kurutmak maksadıyla bitkinin kısımlarını bir ile üç hafta arasında havadar ve gölge bir yerde bırakınız. bu sırada bitkinin küflenmemesine dikkat ediniz; aksi durumda bitki çürür. son olarak koyu renk bir kapta koyup ışıktan koruyarak, serin yerde muhafaza ediniz.

çayır papatyası çayı

iki çay kaşığı çayır papatyası çiçek ve yapraklarını; çeyrek litre suyla kaynatıp 10 dakika, uçucu yağların buharlaşmaması için kapalı olarak bekletiniz, daha sonra süzünüz. günde iki bardak içiniz. her şifalı bitki çayında olduğu gibi, çayır papatyası çayı da art arda 14 günden fazla bir müddet kullanılmamalıdır. iki haftalık bir aradan sonra bu çay tedavisini tekrarlayabilirsiniz.

harici kullanım: haşlanmış çayır papatyası harici olarak da kullanılabilir. önce yüzen bitki parçalarını k & acirc; ğıt filtre ile süzünüz. daha sonra temiz bir havluya bu haşlanmış bitkiyi koyup yaranın üstüne pansuman ediniz. hastalıklı ciltlere bu haşlanmış bitki sürülmeli ve cilt temizlenmelidir.

çayır papatyası salatası

ilkbaharda taze yaprakları koparılıp, arzu edilirse taze ısırgan otu yaprakları ile karıştırılmak suretiyle, salatası hazırlanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder