?

Caylardaki guzellik

Çaylardaki güzellik

Ündelik hayatın en güzel anlarından, en keyifli kaçamaklarından biridir çay keyfi! kişiyi stresli iş ortamından uzaklaştırabilen, eş dost sohbetlerinin görünmez tanığı çayların artık piyasada pekçok çeşit ve biçimde olanı var. bunun yanısıra bunlardan pekçoğu şifalı! verdikleri keyfin yanı sıra, daha sağlıklı bir yaşam ve hoşluk vaat ediyorlar.

şimdi kendinize hoş bir ıhlamur kaynatın, rahat bir sandalyeye oturun ve... hangi çayın hangi derde çare olabileceğini...bu çayların ne zaman ve ne kadar tüketilmeleri gerektiğini...nasıl hazırlanmaları gerektiğini...sizin için hazırladığımız bu dosyadan öğrenin!

çay nedir ?

anavatanı çin olan çay bitkisi, önceleri keyif verici ve dinlendirici bir içecek olarak kullanılırken, içerdiği kafein, thea - flavin bileşikleri, bakır ve demir elementleri, b, e ve diğer vitaminlerden dolayı gıda maddesi olarak da önem kazanmış ve tüketimi artmıştır.

ancak bizim dosyamızda işleyeceğimiz husus yalnızca çay bitkisinin kendi değil. yaygın kullanımı nedeniyle "çay" adı, çay bitkisiyle yapılanlar dışında da kullanılan bir terim durumuna geldi. "çin çayı, bitkisel çay" gibi terimler artık çok yaygın. işte bu çayların yararlı ve şifalı olanlarından birkaçını dosyamızda incelemeye çalıştık.

yaygın olarak bilinen ıhlamur, rezene, oğul otu (melissa) gibi şifalı çayların dışında, baharatlarla hazırlanan çayların da sağlık ve hoşluk üstünde önemli tesirleri var. bunların dışında meyve özlerinden yapılan çaylar genellikle aromaları nedeniyle olabildiğince revaçta.

güzellik ve çaylar

cilt hakkında sorunlarda önemli tedavi yollarının başında kanı temizleyen çayların kullanımı geliyor. civan perçemi, portakal ve limon kabuğuyla çayırkarabaş otu çayı genellikle kanı arındırıcı özelliklere sahip. şehtare ve altın otlarından yapılan çaylar ise yalnızca kanı temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda karaciğeri de dinlendiriyor. aynı hedefle ardıç meyvesi, ada çayı, ebegümeci ve karahindiba çayları da tüketilebiliyor.

soluk bir cilde çare olarak anason, rezene ve lavanta karışımı çayların tüketilmesi gerekli. bu karışım aynı zamanda sakinleştirici ve mide problemlerini yatıştırıcı etkilere sahip. cildin soluk olmasının sebebi yorgunluk veya dolaşım bozukluğuysa papatya ve biberiye çayları da tercih edilebiliyor.

dikkat edilmesi gereken nokta, çaylar tüketilirken kişinin metabolizmasını tanıması yani bilinçli olması. örneğin, kuşburnunda yüksek oranda potasyum vardır; bu nedenle potasyum dengelerini bozabileceğinden böbrek hastalarının bu çayı tüketmemeleri gerekmektedir. aynı biçimde, kolitten yakınanların aşırı gaz oluşumuna neden olan sinameki ve funda yaprağını tüketmemelerinde fayda vardır. şifalı bitkilerle ilgili bu tür negatiflikler çok ciddi neticeler doğurmasa da, beden metabolizmasının tanınması için bir kere olsun bir uzmandan yardım alınması en doğru yol olacaktır.

çaylar nasıl hazırlanmalı ?

aktarlardan alınan şifalı bitkiler gelişigüzel hazırlanmamalı:

örneğin, zencefil, zerdeçal, ıhlamur gibi kök bitkilerin kaynatılarak hazırlanması doğru. bu bitkiler haşlanma veya demlenme yöntemiyle hazırlandıklarında aroma özlerini ve şifalarını suya bırakamıyor. bunun aksine bazı bitkiler ya da baharatlar ise kaynatılmaktan hiç hoşlanmıyor. örneğin adaçayının demlenerek hazırlanması gerekiyor. bu bitki kaynatılma usulüyle hazırlandığında çok ciddi boyutlarda olmasa da sağlığı negatif yönde etkileyebiliyor. şifalı çayların hazırlanma şeklinin yanı sıra, ne kadar sürede hazırlanması gerektiği de önemli. örneğin melissa gibi yapraklı bitkilerin üstüne kaynar su döküp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakmak yeterli.

çaylar nasıl tüketilmeli ?

adaçayı vücudu uyarırken melissa rahatlatır, papatya ağrıları dindirirken sinameki bağırsakları çalıştırır. yani şifalı çaylarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta tüketilme zamanları.

deliksiz bir uyku uyumak için melissa veya rezene çayı içilebilir. ama bu çaylar sabah ve öğle saatlerinde içilirse, iş toplantısında esnemeyi de göze aldınız demektir. zinde bir gün geçirmek için uyarıcı özellikleri olan kuşburnu veya adaçayı içilebilir.

şifalı bitkiler ya da baharatlarla hazırlanacak çaylarda açlık ve tokluk durumu da önemli. funda yaprağı, sinameki gibi bazı bitkiler bağırsak boşaltıcı özellik taşıdıklarından aç olarak tüketildiğinde sindirim sistemini negatif yönde etkileyebilir.

hangi çaylar ?

adaçayıhazırlama: kaynar su döküp 2-3 dakika bekletin.doğru zaman: uyarıcı özelliklerinden dolayı sabah ve öğlen 2-3 çay fincanı.güzelliğe etkisi: cilt sağlığı ve güzelliğinde aktif bir role sahip. cildi enfeksiyonlara karşı korur. menopoz döneminde cildin yaşlanmasını yavaşlatır.sağlığa etkisi: doğal östrojen benzeri maddeleri içeren bir bitki. vücudun direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur ve zihni açar. mide ve bağırsak gazlarını giderir. mide bulantısına çare olduğu gibi hazım sisteminin düzgün çalışmasını da temin eder. kanı temizler.dikkat: uzun müddet kaynatılırsa toksik etki yaparak zararlı olabilir. aşırı kullanımda tansiyonu yükseltebilir. döl yatağı kaslarını uyardığı için hamilelikte fazla tüketilmesi önerilmez.

ıhlamurhazırlama: hafifçe kaynattıktan sonra 10 dakika kadar demleyin.doğru zaman: gün içerisinde 2-3 çay fincanı.güzelliğe etkisi: vücudun terlemesine neden olarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını temin eder. cildi nemlendirir.sağlığa etkisi: göğsü yumuşatır, balgam söktürücüdür. bronşit ve solunum yolu problemlerinde olabildiğince etkilidir. vücuttaki her türlü salgıları artırır. terletici ve sakinleştirici özellikleri vardır.dikkat: çok sıcak havalarda aşırı terlemeyle vücut ısısını ve salgıları daha da artırabilir.

ısırgan otuhazırlama: üstüne kaynar su dökerek 10 dakika kadar demleyin.doğru zaman: gün içerisinde 1-2 çay fincanı.güzelliğe etkisi: saçları ve cildi kuvvetlendirir. kepek ve yağ bezlerine karşı etkilidir. kepek oluşmasını önlerken cildin yağ bezlerini dengeler. cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.sağlığa etkisi: gözleri kuvvetlendirir. vücuda dirilik temin eder. iyi bir raşitizm ilacı ve aktif bir kan temizleyicidir. kemik iliğini ve vücudun kan yapan iç organlarını canlandırır; idrar söktürücüdür. alerjilere, gut hastalığına ve romatizmaya da iyi gelir.dikkat: genellikle 40 günlük bir kür yapılarak kesilmelidir. mevsim geçişlerinde 2-3 hafta tertipli içilebilir.

kuşburnuhazırlama: suda 5 dakika kaynatın.doğru zaman: gün içinde tok karnına 2-3 çay fincanı.güzelliğe etkisi: c vitamini içerdiği için kolajen oluşumuna katkıda bulunur. egzamalı ve alerjik ciltleri sakinleştirir.sağlığa etkisi: idrar söktürücü özellikleri vardır. sivilce ve egzamaların iyileşmesine yardımcı olur. hemoroid, enfeksiyon, soğuk algınlığı, yüksek kolesterol, varis, dolaşım bozukluklarına ve yorgunluğa karşı olabildiğince etkilidir.dikkat: mide asidi problemi olanlarda çok açık ve tok karnına içilmelidir.

melissa (oğul otu)hazırlama: üstüne kaynar su döküp 10 dakika demlenmeye bırakın.doğru zaman: gün içerisinde de içilebilir ama gevşeticiözelliklerinden dolayı gece yatmadan önce alınması daha yararlıdır. günde 2-3 çay fincanı.güzelliğe etkisi: saçın güçlenmesine yardım eder, strese bağlı olarak ortaya çıkan saç ve cilt problemlerine karşı olabildiğince etkilidir.sağlığa etkisi: tansiyon düşürücü, sinir sistemini dengeleyici, yatıştırıcı, uyku getirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahip. hazımsızlık ve baş ağrısına karşı iyi, sıkıntı giderici ve ödem söktürücü.dikkat: düşük tansiyonda ve aşırı uyku hallerinde tüketilmemelidir.

papatyahazırlama: üstüne kaynar su döküp 10 dakika demlenmeye bırakın.doğru zaman: gün içerisinde 2-3 çay fincanı, ancak gecetercih edilirse daha yararlı olur.güzelliğe etkisi: saç rengini açar, cildin gözeneklerini temizler.sağlığa etkisi: gevşetici, rahatlatıcı ve ağrı kesici özellikleri mevcuttur.dikkat: aşırı oranda tüketilirse uyuşukluk hissi verebilir.

sarı kantaronhazırlama: üstüne kaynar su dökerek 5-10 dakika kadar demleyin.doğru zaman: gün içerisinde tok karnına 1-2 çay fincanı.güzelliğe etkisi: soluk ve cansız ciltlerde olabildiğince etkilidir; cildin canlanmasına yardımcı olur.sağlığa etkisi: içsel sıkıntılarda ve mide, sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkilidir.dikkat: bilhassa güneşsiz ve kısa kış günlerinde faydalıdır. dolayısıyla aşırı sıcak yaz günlerinde daha az tüketilmeli ya da gece içilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder