?

Cerrahi sperm arama tesa, tese

Cerrahi sperm arama tesa, tese

Erkek kısırlığında mikroenjeksiyonun keşfinden sonra en önemli gelişme menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde uygulanan cerrahi girişimdir. bu yöntem sayesinde umutsuz vaka olarak görülen pek çok erkek çocuk sahibi olabildi.

üremeye yardımcı tedaviler arasında tüp bebekten sonraki en önemli gelişme mikroenjeksiyondur. ilk mikroenjeksiyonun ve bu işlemin peşinden doğan bebeğin dünyaya gelmesinden birkaç yıl sonra devrim yaratan cerrahi sperm arama işlemi kullanılmaya başlandı. menisinde hiç sperm olmayan bir erkeğin testislerinden ameliyatla sperm bulunması, bu spermle mikroenjeksiyon sonrası hamilelik elde edilmesi tüm dünyada çocuk sahibi olması imkansız binlerce erkek için umut oldu. birkaç yıl sonra ülkemizde de uygulanmaya başlanan cerrahi sperm arama ameliyatları yıllarıdır pek çok çiftin kendi çocuklarına sahip olmalarının yolunu açtı.

azospermi nedir ?

bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması farklı nedenlere bağlı olabilir. bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlıdır. böyle bir taktirde testislerde sperm üretimi olmaz. bununla birlikte varolan spermler kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meniyle dışarıya atılamaz. bu taktirde tıkanıklığa bağlı sperm olmamasından (obstrüktif azospermi) söz edilir. tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğneyle tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içerisine girilerek ufak parçalar alınır. bu parçalar içerisinde sperm bulma oranı %100'e yakın.

tıkanıklığa bağlı olmayan durumlardaysa (non-obstrüktif azospermi) testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda çok sınırlı sayıda olur. non obstrüktif azosperminin altında yatan neden genetik olabileceği gibi ergenlik döneminde geçirilmiş enfeksiyonlar da rol oynayabilir. böyle bir taktirde testis biyopsisi tedavide yol göstermesi açısından olabildiğince faydalıdır.

cerrahi girişimde başarı oranı nedir ?

testis dokusu içerisinde binlerce ufak tüp benzeri yapı vardır. bu yapılarda sperm üretimi farklı aşamalarda devam eder. bazı tübüllerde hiç üretim olmazken bazılarında az sayıda sperm olabilir. işte cerrahi sperm arama yöntemlerinin altında yatan mantık budur. testisin farklı bölgelerinden alınan çok sayıda parça incelendiğinde sperm hücresi bulunabilir. tese adı verilen bu yöntemde sperm bulma ihtimali altta yatan neden bağlı olarak %25 - 60 arasında değişir. en yüksek başarı sperm üretiminin çok azaldığı hipospermatogenez olgularında yakalanırken, genetik bozukluğa bağlı durumlarda şans en az olur.

bir azospermi olgusunda daha önceki denemelerde sperm bulunmuş olması daha sonraki denemelerde de her zaman sperm bulunacağını garanti etmez. ama çoğu zaman başarı sağlanır. benzer biçimde daha önce ameliyatla sperm bulunamamış kişilerde de biyopsi sonucuna göre yeni bir denemede sperm bulma ihtimali mevcut.

bir kez sperm bulunduğunda bunun testisten ya da meniden bulunmuş olması mikroenjeksiyonun başarı miktarları üstünde önemli bir etki yaratmaz. bir başka söylemle spermin meniden, kanallardan ya da doğrudan olarak testis içerisinden alınması hamilelik miktarlarını ve neticelerini değiştirmez.

cerrahi girişim nasıl yapılır ?

sperm iğneyle kanallardan alındığında bu işlem perkutan epididimal sperm aspirasyonu (pesa) olarak adlandırılır. iğneyle testsin içerisinden alınması perkütan testiküler sperm aspirasyonudur (ptsa). doğrudan ameliyatla testisten alınmasına testiküler sperm ekstraksiyonu (tese) denir. pesa ve ptsa lolak anestezi eşliğinde yapılabilirken tese çoğu zaman genel anestezi altında yapılır.

işlem yaklaşık 15 - 45 dakika kadar sürer ve kişi ertesi gün büyük ölçüde normal hayatına dönebilir.

ameliyatla sperm bulunamamsı halinde izlenecek yol biyopsi sonucuna göre değişir. şayet yeni bir denemede de sperm bulma şansı yoksa bu taktirde sperm bankalarına başvurmak şu an için geçerli tek yöntem. ancak bu uygulama ülkemizde yasal olmadığından çiftlerin yurtdışındaki merkezlere başvurmaları gerekmektedir. diğer yandan hastaların önemli bir kısmında tekrardan deneme için umut verici neticeler elde etmek olası. böyle bir taktirde birkaç ay sonra yeni bir deneme yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder