?

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi

Nöroşirürji uzmanı hekim kesin olarak ameliyata karar vermiş ise, artık ameliyatı geciktirmemek gerekmektedir. çünkü gecikme neticesinde, hele kanal da darsa zaman zaman felce kadar giden telafisi imk & acirc; nsız sorunlar ortaya çıkabilmektedir. buna karşılık vaktinde yapılan, ideal ve yeterli bir anestezi uzmanı hekim, hemşire ve teknisyenden meydana gelen aynı ekip tarafından yapılmasında büyük fayda vardır. çünkü binlerce ameliyat tecrübesini beraberce yaşayan deneyimli ekiplerde muazzam bir uyum ve tecrübe birikimi ortaya çıkmaktadır. bu da elde edilen yüz güldürücü sonuçlara yansımaktadır. hatta asistansta bile uzman hekim tercih edilmelidir.

ameliyat anında hasta normalde yüzükoyun yatmış (prone) pozisyonda bulunmaktadır. ancak bazı hastalar vardır ki çeşitli nedenlerden dolayı bu pozisyonda yatamayacak durumdadırlar. böyle hastaların operasyonları yan yatar pozisyonda gerçekleştirilmektedir.

cerrahinin gayesi, sinir elemanları üstündeki basıyı ortadan kaldırmak, hastanın şik & acirc; yetlerini gidermek ve düşmüş olan hayat kalitesini yükseltmektir.

bugüne kadar ciltten müdahale biçiminde (perkütan) değişik birçok metod test edilmişdir. farklı metodlar üstünde de halen çalışılmaktadır. bu tip yaklaşımlar konusunda önümüzdeki yıllarda önemli gelişmeler beklenmektedir.

disk, endoskopik teknikle de boşaltılabilmektedir. bundan başka mikrocerrahi teknik ile endoskopik tekniği birleştiren mikroendoskopik teknik de giderek daha yaygın olarak kullanılıyor.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder