?

Cilt bakimi hakkinda sikca sorulan sorular

Cilt bakımı hakkında sıkça sorulan sorular

Sitemize gelen ve en sık sorulan sorulara verdiğimiz yanıtları

dosya konumuzda toplayalım istedik.işte sizden en sık gelen 10 soru ve yanıtları...doğru fondöten nasıl seçilir ?rengi: ten renginize en yakın olan ton, renk açısından en doğru tercihtir. fondöten seçerken şayet makyajlı değilseniz rengi alın ortası veya çene ucunuzda; makyajlı iseniz elinizin üzerinde deneyin.yapısı: kullandığınız fondötenin yapısı cilt tipinize ideal olmalı: cildiniz normal veya karma ise sıvı (akıcı) ve hafif yapıda olanları; kuru ise krem yapıda olanları seçmelisiniz.dikkat! fondötenlerinizi olasıysa güneş koruma etkeni içerenler arasından seçin.nemlendiricili fondötenle günlük nemlendiricimi de kullanmalı mıyım ?elbette. cildin ilk olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. temizlik ve nemlendirme cilt bakımının vazgeçilmez kuralıdır. nemlendiricili fondötenler bu bakımın yalnızca gücünü ve tesirini artırırlar.hangi renk rimel sürmeliyim ?bu seçim esasında makyajınızda arzu ettiğiniz sonuca göre değişir. genellikle göz rengi esas alınsa da, bu tamamen elde etmek istediğiniz makyaj tarzına bağlıdır.eğer gözlerinize ışıltı vermek ve göz makyajınızı daha belirgin hale getirmek istiyorsanız, göz renginiz ne olursa olsun siyah renk rimel kullanmalısınız.eğer göz renginizi ortaya çıkarmak ve renklerle oynamak istiyorsanız:

- gözleriniz yeşilse, yeşil veya lal kırmızısı bir rimel

- gözleriniz mavi veya griyse, mavi veya kahverengi bir rimel,

- gözleriniz kahverengiyse, mavi, yeşil veya kahverengi bir rimel tercih edin.rujumun kalıcılığını nasıl artırabilirim ?dudaklarınızı pudralayarak işe başlayın. daha sonra rujunuzla aynı tonlarda bir dudak kalemiyle dudak çevrenizi hafifçe belirginleştirin. çizgiyi daima dudak dışından başlayıp ortaya doğru çizin. dudak çevrenizi düzgünce belirledikten sonra, aynı dudak kalemiyle dudaklarınızın tümünü doldurun. en yeni rujunuzu sürün, şayet rujunuzu bir fırça ile uygularsanız daha kalıcı olacaktır. rujunuzu uyguladıktan sonra bir kağıt mendille fazlasını alın ve rujunuzu tekrardan sürün. olabildiğince kalıcı olduğunu göreceksiniz.ruj ve allık renklerinin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir mi ?doğal bir makyaj istiyorsanız, allık renginizin ten renginizle ve rujunuzla uyumlu olması gerekmektedir. örneğin, pembe veya şeftali tonlarında bir allık ile kıpkırmızı bir ruj kullanırsanız hem makyajınız göze güzel gelmez hem de dudaklarınız gereğinden fazla öne çıkar. ama pembe veya şeftali tonlarında bir ruj tercih ederseniz makyajınız uyumlu, görünümünüz ise daha sade ve doğal olur.makyajda pudra zorunlu mudur ?elbette bir zorunluluk yok ama pudra teninize ve makyajınıza bir tül gibi yumuşaklık ve hafiflik kazandırır. bundan başka sürdüğünüz renklerin birbirleriyle kaynaşmasına ve makyajınızın kalıcı olmasına yardım eder. doğru ve hoş bir makyaj neticesi istiyorsanız pudra kullanmanız daha doğru olur.nemsiz ciltle kuru cilt arasında bir fark var mıdır ?kesinlikle vardır!nemsiz ciltler su eksiği olan ciltlerdir. nemsizlik daha çok çevresel koşullardan belirir; güneş, soğuk hava, klimalı ortamlar gibi. yaş da cildin neminin azalması için bir etkendir. nem kaybı, yüzde daha çok yanak bölgelerinde görülür. cildinde nemsizlik yaşayanlar, ürün seçerken su bazlı ürünleri tercih etmelidir.kuru cilt ise bir cilt türüdür. başlıca eksiği su değil, yağdır. iyi beslenmesi gerekmektedir. duyarlı bir yapısı vardır, devamlı gerilme hissi verir, pul pul kalkar ve tahriş olmaya çok açıktır. bu cilt tipine sahip olanlar yağ bazlı ve yoğun yapılı ürünlerle ciltlerini beslemeli, güneş ışınlarından olası olduğunca korunmalıdır.göz çevresi neden özel bir bakım gerektirir ?aynanın karşısına geçin ve gözlerinize dikkatle bakın. ne görüyorsunuz ? incecik, ipek gibi göz kapakları, değil mi ? göz etrafındaki deri yüzün diğer bölgelerindeki deriden 10 kat daha incedir ve kan damarlarıyla daha az beslenir. bütün bunlar yetmiyormuş gibi en fazla mimik yaptığımız bölgedir: gülerken, ağlarken, konuşurken... sonuç: göz çevresi yüzde çizgilenmelerin başladığı ilk bölgedir. dolayısıyla özel bakıma gerçekten ihtiyaç duymaktadır.çizgi karşıtı bakımlara başlamanın uygun yaşı kaçtır ?25 yaşından başlayarak sonbahar ve/veya ilkbahar başlangıçlarında olmak üzere, yılda 1 ve/veya 2 kez çizgi karşıtı (anti-rides) bakımlar uygulamak ileriki yıllar açısından son derece yararlıdır.

yaşlanma karşıtı (anti-aging) ürünlerin devamlı kullanımına ise genellikle 40 yaş civarında başlamak daha doğrudur.gündüz ve gece neden değişik ürünler kullanmak zorundayız ?derimiz gece ve gündüz değişik biçimlerde çalıştığı için.- gündüz, deri çevresel şartlarla savaşmak zorundadır: ona yardım edecek, güçlendirecek ve koruyacak bakımlara ihtiyaç duymaktadır. seçeceğiniz ürünlerde kesinlikle uva/uvb filtreleri olmasına dikkat edin.- gece, hücre tazelenmesi daha hızlıdır, cildin beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. gece bakım ürünleri cilde bu gereksinimini veren ve serbest radikallerle savaşan bakımlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder