?

Cilt kanseri

Cilt kanseri

Cilt kanserleri bilhassa erkeklerde en sık karşılaşılan kanser türüdür.cilt kanseri her yıl sayılarda görülen artışla beraber ingiltere de en sık rastlanılan kanser çeşitlerinden biridir.cilt kanserinin temel sebebi genellikle güneşten gelen ultraviole ışınlarıdır. mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynakları da cilt kanserlerine sebep olabilir.ultraviole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de cilt kanserlerinde ciddi bir artışa sebep olduğu bilinen bir gerçektir.en çok risk altında olanlaraçık tenliler,

ciltlerinde basitçe çillenme olanlar,

çok fazla sayıda - beni - olanlar ve bunların farklı biçim ve boyutta olması,

ailesinde cilt kanseri bulunmakta olanlar,

açık havada çalışmak ve eğlenmek için çok fazla vakit geçirenler,

ekvatora yakın, yüksek rakımlı veya yıl boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalanlar. bunların dışında,

gelişi güzel bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi (radyoterapi) uygulamaları,

uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar,

katran, zift, arsenik vs. gibi kimyasal karsinojen maddelere kronik biçimde maruz kalma,

kronik mikro travmalara maruz kalma gibi nedenlerle de deri kanserleri gelişebilir.tipleri nelerdir ?1. epidermisteki bazal hücrelerden kaynaklanan bazal hücreli kanser (bcc)

2. skuamöz hücrelerden kaynaklanan skuamöz hücreli kanser (sec)

3. melanin hücrelerinden kaynaklanan malign melanoma (mm)bcc; en sık karşılaşılan cilt kanseridir. yavaş seyreder. nadiren başka bölgelere yayılır. şayet tedavi edilmez se cilt altına ilerleyip kemik ve diğer dokulara atlayabilir. bu açıdan en tehlikeli olanları göz çevresindekilerdir. bcc nadiren hayatı tehdit eder.scc; sık karşılaşılan diğer bir cilt kanseri türüdür. dudaklar, yüz ve kulaklarda sık rastlanır. lenf bezlerine zaman zaman de iç organlara yayılabilir. sce şayet tedavi edilmez se hayatı tehdit eder duruma gelir.cilt kanserlerinin üçüncü tipi olan malign melanomalara daha az rastlanır. ancak bilhassa güneşli bölgelerde yaşayanlarda sıklığı giderek artmaktadır. cilt kanserlerinin en tehlikeli türüdür. ancak erken teşhis edilirse tam olarak tedavi edilebilme şansı vardır. teşhis ve tedavide gecikme genellikle ölümcül olmaktadır.önlemleren iyi korunma yöntemi güneş ışığına uzun müddet maruz kalmamaktır.

bronzlaşana kadar güneşlenmek zorunda değilsiniz. yürüyüş yaparken, alışveriş anında ya da camların açık olduğu anda araç kullanırken yeteri kadar güneşten faydalanabilirsiniz.

günün hangi saatinde nerede olduğunuz da mühimdir. nisan la ekim arasında günün belirli saatlerinde uv radyasyon yoğunluğunda artış gözlenir.

kendinizi ve çocuklarınızı korumanız için yapmanız gerekenler:

11. 00 ile 15. 00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçının

geniş gölgelikli bir şapka ve güneş gözlüğüyle dışarı çıkın

tertipli olarak yüksek faktörlü koruyucular kullanın

yüksek ateşi önlemek için bol oranda su için

güneş lambaları ya da yatakları kullanmaktan sakının.tedavi tedavi kanserin tipine, büyüme evresine, yerleşim yerine göre değişmektedir.

eğer kanser ufak ise işlem ayaktan, lokal anestezi altında basitçe yapılabilir. bu ufak ve az tehlikeli tiplerde kazıma (küretaj) veya elektrik akımı ile kanser hücrelerini yoketme (dessikasyon) işlemleri de yapılabilir. ancak bu metotların tedavi açısından güvenilirliği az, iz bırakma ve deformasyon yapma olasılıkları fazladır.

kanser büyükse, lenf nodlarına veya vücudun başka bir bölgesine yayılmışsa büyük cerrahi işlemlere gereksinim duyulabilir.

cilt kanserlerinde muhtemel diğer tedavi seçenekleri kriyoterapi (kanser hücrelerinin dondurularak tahrip edilmesi), radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi (antikanser ilaçların verilmesi)'dir.tedaviye başlamadan önce bu yöntemleri doktorunuzla beraber değerlendirmeli ve aşağıdaki sorulara yanıtlar aramalısınız.tümörün yok edilmesi açısından hangi tedavi yöntemi daha güvenlidir ?

hangi seçenek size daha uygundur ?

sizdeki kanser tipi için ne kadar etkilidir ?

mümkün riskleri ve yan tesirleri nelerdir ?

beklediğiniz fonksiyonel ve kozmetik neticeler ne kadar elde edilebilir ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder