?

Cinsel estetik ile ilgili sikca sorulan sorular

Cinsel estetik ile ilgili sıkça sorulan sorular

1. cinsel estetik nedir ?

iç veya dış cinsel organla ilgili yapılan ameliyatlardır.

2. hangi ameliyatlar yapılır ?

bayanlarda cinsel organ büyük ya da ufak dudaklarda küçültme, büyütme, dolgunlaştırma biçiminde yapılan ameliyatlardır. iç cinsel organa ise vajen daraltma, vajina yenileme ameliyatları yapılabilir. bilhassa doğum sırasında genişleyen vajen, cinsel ilişkiden alınan hazzın azalmasına sebep olabilir. doğum sırasında aşırı gerilen ve genişleyen vajina doğum sonrasında eski çapına küçülmeyebilir. ya da ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin ideal dikilmemesi, dikişlerin açılması da buna sebep olabilir. bu taktirde vajen dokusunun ideal kısımlarından iç örtüsü (mukoza) ve biraz kas dokusu çıkarılarak dikilir ve daha gergin hale getirilir. dış cinsel organla ilgili en sık iç dudakların büyük veya sarkık olması halinde küçültme (labioplasti) yapılır. dış dudakların yetersiz ya da ince olması halinde da kalınlaştırma yapılabilir.

3. labioplasti ameliyatı sonradan belli olur mu ?

ameliyattan hiçbir iz kalmadığı için belli olmaz. dikişler eriyen tipte olduğundan dikiş alma sorunu yoktur. kızlık zarına zarar vermez.

4. labioplasti ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekmektedir mi ?

labioplasti lokal anestezi ile yapıldığı için hastanede yatmak gerekmez. bir müddet dinlendikten sonra evinize gidebilirsiniz.

5. vajen daraltma ameliyatı nasıl yapılır ?

lokal veya genel anestezi ile vajen ideal kısımlarından doku çıkarılarak dikilir ve daha gergin hale getirilir. ameliyat olduğunuz belli olmaz, iz kalmaz.

6. cinsel estetik ameliyatından ne kadar müddet sonra normal yaşantıma dönebilirim ?

ameliyattan 1-2 gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. ancak labioplastiden 3-4 hafta sonra, vajen daraltmadan 4-6 hafta sonra cinsel yaşantı başlayabilir.

7. ameliyattan sonra kanama olabilir mi ?

cinsel estetik ameliyatından sonra bir hafta kadar adet kanamasından daha az damla biçiminde kanama olabilir.

kaynak: prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder