?

Cinsel istismar ve siddet

Cinsel istismar ve şiddet

Cinsel istismar bir kişinin kendi rızası dışında cinsel bir eyleme hedef olması ya da buna kalkışılmasıdır. kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı, her cinsiyetten, her meslekten ve her sınıftan insan cinsel istismara uğrayabilir. cinsel istismar sözle, dokunmayla, davranışlarla olabilir. cinsel istismarla her yerde ve her konumda karşılaşılabilir. kurban ve failler zaman zaman birbirlerini hiç tanımaz ama zaman zaman de bu kişiler daha önceden tanınan hatta aile içerisinden biri olabilir. bilhassa bu türden eylemler yinelenen tarzda olduklarında birey için çok daha ağır neticeler doğurabilir.

cinsel istismarın ağırlığının derecelendirilmesi toplumlar ve kültürler arasında ufak değişiklikler gösterse de genel olarak hiçbir yerde güzel karşılanmayan ve ağırlık derecesine göre cezalandırılan bir durumdur.

cinsel istismarın her derecesi için akılda tutulması gerekenler şunlardır:

- kimse cinsel istismara maruz kalmak istemez.

- kimse cinsel istismarı hak etmez.

- hiçbir davranış cinsel istismar için neden olarak gösterilemez.

- her tür cinsel istismar kanunlar ve toplum önünde suçtur.

- alkol, uyarıcı ya da uyuşturucular sağlıklı düşünmeyi ve iletişimi bozar. bireyler alkol,uyarıcı ya da uyuşturucu madde etkisinde de olsalar davranışlarından sorumludurlar.

- 18 yaşından ufak bireyler kanun önünde reşit sayılmadığından bunlarla girilecek evlilik dışı cinsel birleşme suç sayılacaktır.

cinsel saldırının en hafif biçimi sözel ya da mimik ve beden diliyle gönderilen mesajlar şeklindedir. bu tür durumlar tanımadığınız kişi ya da kişiler tarafından yalnızca bir kere olduğunda ciddiye alınmayabilir. ancak kurbanın fiziksel olarak dahil olduğu (dokunma, saldırı ve tecavüz gibi) ve kendisi ya da başkasına cinsel içerikli eylemde (soyunma, mastürbasyon vs.) bulunmaya ya da izin vermeye zorlandığında olay kesinlikle ciddi olarak değerlendirilir. bu ciddiyetin ağırlığı kurban ve saldırganın birbirine göre yaşça (saldırganın lehine belirgin yaş farkı), aralarındaki ilişki (işçi- patron, çocuk- bakıcı, ast- üst), bağlılık derecesi (baba çocuk, eşler) açısından konumu, eylemin bir kerelik ya da yinelenen tarzda oluşu, fiziksel zorlama ve şiddet içermesi, dokunmayla sınırlı kalması ya da cinsel birleşmeyi içermesi gibi özelliklerle belirlenir.

cinsel istismarın en ağır biçimi tecavüzdür. tecavüz bir kişinin kendi rızası dışında vajina ya da anüsüne penis ya da başka bir nesnenin girmesi ile cinsel ilişkiye maruz kalmasıdır.

fiziksel cinsel saldırı her yerde her konumda ve herkesin başına gelebilir. bu durumu kesin önleyebilecek bir tedbir yoktur. ancak riskleri azaltmak mümkündür..

- kendi cinsel arzularınızı ve sorunlarınızı bilin. hoşunuza gitmeyen bir davranış ya da mesajla karşılaştığınızda bunu yanlış anlaşılmaya yer bırakmayacak açıklıkta ve mutlaka ifade edin. istemediğiniz bir davranış konusunda zaman zaman nezaket ya da çekingenlik nedeniyle tam olarak belirtemediğiniz duygularınız, başkalarınca o davranışın onaylanması olarak algılanabilir. duygularınızla davranışlarınız ve sözleriniz uyum içerisinde olmalıdır.

- çok iyi tanımadığınız bir kişiyle ilk kez başbaşa zaman geçirecekseniz, kesinlikle öncesinde bir arkadaş ya da yakınınızı bundan haberdar edin.

- yeni tanıştığınız kimselerin sizi eve ya da gideceğiniz yere bırakma tekliflerini kabul etmeden önce iyi düşünün.

- kendi başınıza gidip dönemeyeceğiniz şartlarda bir yere iyi tanımadığınız birinin eşliğinde gitmeyin.

- bilhassa, disco, bar, gece klübü gibi yerlerde içeceğinizi gözünüzün önünden ayırmayın. siz görmeden içine uyku veren maddeler karıştırılabilir.

- geceleri geç saatte sokakta yalnız başınıza kalmayın.

- alkol ve uyuşturucular sağlıklı düşünme ve iletişim kurmanızı engelleyebilir. esasen her zaman, ancak güvenli olduğundan emin olmadığınız ortamlarda kesinlikle bunlardan uzak durun.

- arkadaşınız devamlı sizin yerinize karar vermeye çalışan, size nasıl davranmanız gerektiğini dikte eden, sizi devamlı kendi istekleri doğrultusunda zorlayan bir kişi ise bunların uyarı işaretleri olabileceği konusunda uyanık olun.

- ev ve arabanızda yalnızken kapı ve pencerelerinizi kilitli tutun.

- giysileriniz gerektiğinde hızlı hareket etmeyi engellemeyecek biçimde olmalıdır.

- çevrenize dikkat edin ve tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz durumlardan sakının.

- aynı kişi ya da kişiler tarafından yinelenen tarzda laf atma, takip edilme, telefon sapıklığı gibi cinsel tacizlere, saldırılara maruz kalındığında durum yalnızca sözel de olsa savcılığa dilekçe ile başvurarak suç duyurusunda bulunulabilirsiniz. doğal olarak bundan daha ağır olan her taktirde da yasal yollara başvurulabilir.

- her taktirde kanıt oluşturabilecek bilgi, kişi ve varsa belgenin belirlenerek korunmasına dikkat edilmelidir. cinsel saldırı sırasında darp ya da cinsel ilişki oluşmuşsa kesinlikle önce polise başvurulmalı ve adli tabip raporu için vücutta ve giysilerde hiçbir temizlik yapılmadan muayeneye gidilmelidir. banyo yapmak, kıyafetleri değiştirmek gibi davranışlar saldırgan ve suçun belirlenmesinde yardımcı olabilecek ipucu ve ıspatların yok olmasına yol açabilir.

- cinsel şiddete/tecavüze uğrarsanız, derhal durumu sizi anlayacağını ve size destek, yardımcı olabileceğini bildiğiniz bir yakınınızla paylaşın. polise başvurun. tıbbi ve psikolojik yardım almak için, durumunuzu tercihen bu konuda çalışan bir hukukçuya danışın.

- bir yakınınız ya da arkadaşınız cinsel saldırıya uğrarsa ve ona destek olmak arzu ederseniz yapacağınız en iyi şey bu kişiyi dinlemeye hazır olduğunuzu ona göstermeniz, onu dinleyerek inandığınızı, bunun onun suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzgün olduğunuzu ve yardıma hazır olduğunuzu belirtmektir. bu kişi büyük ihtimalle korku, güvensizlik ve yalnızlık duyguları içerisinde olacaktır, dolayısıyla onunla zaman geçirmeniz ve gündelik hayatında destek olmanız çok yararlı olacaktır. bu arkadaşınızın hukuki danışmanlık ve tıbbi açıdan yardım almasını sağlayın. şayet saldırgan arkadaşınızın daha önceden tanıdığı biri ise o yakalanana kadar kurbanın güvenlikli bir yerde kalmasını sağlamanın yaşamsal önemi vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder