?

Cinsel yolla bulasan hastaliklar (cybh)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (cybh)

Bu başlık altında toplanan hastalıklar iki insan arasında meydana gelen cinsel nitelikli yakın temasla bulaşan mikrobik (bakteri, virüs, parazitlere bağlı) hastalıklardır. önceleri zührevi hastalıklar olarak anılan bu hastalıkların bir kısmı yanlızca genital bölgede belirtilere neden olurken (kadında vajinal akıntı, erkekte üretradan akıntı, heriki cinste genital bölgede ülser gibi), diğer bir kısmı bütün vücudu etkileyen genel belirtilere sebep olurlar (frengi, herpes simpleks ve hepatit b gibi, aile içerisinde günlük yaşam şartlarının paylaşılması neticesi bulaşan hepatit b gibi).

bu gruptaki hastalıkların bulaşması için heteroseksüel ilişki (kadın-erkek cinsel ilişkisi) şart olmadığı gibi, bulaşma için gerçek cinsel ilişki olmaksızın enfeksiyonu taşıyan birinin genital bölgesiyle yakın temas bile hastalığı almak için yeterli olabilmektedir (genital siğil gibi). cinsel yolla bulaşan hastalıklar bütün diğer bulaşıcı hastalıklar gibi bildirimi zorunlu hastalıklar grubunda yeralırlar.

aşağıda anlatılacak hastalıkların çoğu için cinsel ilişki dışında da çeşitli bulaşma yolları mevcuttur. bu sebeple bu hastalıklardan birine yakalanan kişinin partnerini, ya da partnerin hastalığa yakalanan kişiyi sadakatsizlikle itham etmesi haksızlık olabilir. dahası cybh'larda görülen belirtiler başka hastalıklarda da görülebilir ve yanlızca belirtilere dayanarak, tanı konmadan karşı tarafı suçlamak anlamsızdır.

cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan kişinin hastalığın varolduğu vakit dilimi içerisinde ilişkide bulunduğu kişilere durumu bildirmesi ve bu kişilerin de kontrolden geçmeleri için uyarıda bulunması; tedavi bitene kadar, hekimin belirlediği müddet içinde hiçbir cinsel aktivitede bulunmaması ya da hekimin izniyle prezervatif koruyuculuğu altında ilişkide bulunması partner(ler)ine ve topluma karşı en önemli sorumluluğudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder