?

Cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunma

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (cybh), bilhassa nüfusu kalabalık olan şehirlerde daha önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. çok çeşitli şehirlerden ve hatta ülkelerden, çeşitli kültürlerden gelen insanların fazlaca yaşadığı yerlerde elbette kaçınılmaz olarak bu tür hastalıklar daha fazla görülür.

korunma yollarına girmeden önce bu hastalıkların çok kısa bir özetini yapmakta fayda var:

cybh başlığı altında toplanan hastalıklar hayatı tehdid eden hastalıklar olabileceği gibi (aıds ve sistit çeşitleri gibi).

cybh'ler kadının anatomik özellikleri nedeniyle erkekten kadına daha kolay bulaşırlar. hayatı tehdid eden enfeksiyonlar hariç, diğerleri genellikle kadınlarda daha kolay kalıcı hasar bırakırlar ve daha şiddetli belirtilere sebep olurlar. cybh'lerin önemli bir kısmı kronik seyirlidir, yani bir kez bulaştıktan sonra hiçbir belirti vermese de vücutta enfeksiyon etmeni yaşamaya devam eder. cybh'ler arasında virüslere bağlı oluşanlar için henüz kesin etkili bir tedavi biçimi geliştirilememiştir.

tüm bu özellikleri nedeniyle cybh'ler önemli bir sağlık sorunudur ve bu konuda bilgisi olmayanları daha kolay " vurur".

korunma

cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bireysel kademede korunmanın en etkili yolu hastalık riski taşıyan şüpheli kişilerle (hayat kadınları, hayat kadınlarıyla birlikte olduğu bilinen kişiler, çok sayıda partneri olan ya da olmuş kişiler) ilişkiye girmekten kaçınmaktır.

ancak unutulmamalıdır ki bariz olarak şüpheli olmayan biriyle beraber olunduğunda da hastalık bulaşabilir. o yüzden ikinci basamak, ile ilgili bilgi sahibi olunmayan bir kişiyle, ne kadar " temiz" görünürse görünsün, ilişkide prezervatif kullanmaktır.

prezervatifler arasında lateks yapılı olan ve spermisit içerenler tercih edilmelidir (spermisitlerin aynı zamanda mikroorganizmaları devre dışı hale getirebilme özellikleri de bulunmaktadır). prezervatif bir kez kullanılmalı ve ilişki sonrası çıkartıldıktan sonra poşete konularak atılmalı ve eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.

prezervatif kullanımı yıllar boyu erkeklerin tekelinde ve inisiyatifinde kalmıştır. son yıllarda ise bayanların kullanımına ideal olarak geliştirilen prezervatifler amerika'da ve bazı avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. ülkemize de girmiş olan bu ürünlerin çok yakında yaygın olarak kullanılacağını düşünüyorum.

ne kadar etkili korunma olursa olsun cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından herkes risk altındadır. bu hastalıkların çoğunda erken tanı ve tedavi hem kişinin sağlığının tekrar oluşturulması, hem de hastalığın daha çok bulaşmasının engellenmesi açısından mühimdir. her bireyin cybh grubunda yeralan hastalıkların genel belirtilerini öğrenmiş olması ve aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlası olduğunda çekinmeden hekime başvurması mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder