?

Cinselligin evreleri

Cinselliğin evreleri

Arzulama evresi

bu evre cinsellik dürtüsünün ortaya çıktığı ve cinselliği ifade etme arzusunun duyulduğu evredir. hayaller ya da eşten alınan görsel uyaranla başlayabilir.

uyarılma evresi

arzulamayı uyarılma evresi takip eder. bu evre parasempatik sistem tarafından yönetilen ve erotik duygular eşliğinde kadında vajinal salgının arttığı " ıslanma" dönemidir. vajina duvarlarından ve vajina girişindeki bartholin bezlerinden salgılanan sıvılarla birlikte nabız ve solunum hızlanır, anüs ve orgazmik platform adı verilen yapıyı oluşturan kaslarda 3-15 adet arası 0. 8 saniye süren refleks ritmik tertipli kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar orgazm duygusunu ortaya çıkarır. orgazm anında pekçok kadın bundan başka uterusta da kasılmalar hisseder. bu sebeple bazı kadınlarda histerektomi (ameliyatla uterusun çıkarılması) sonrası orgazmın niteliklerinde değişiklik olabilir.

erkeklerde ise orgazmı ejakulasyon (boşalma) takip eder. erkekler orgazm döneminden sonra belli bir refrakter (cevapsız) döneme girer ve bu dönemde uyaranlara cevapsızdırlar. kadınlarda ise böyle bir dönem olmadığından çok sayıda orgazmı arka arkaya yaşayabilir ve tek bir ilişki anında ve/veya öncesinde ardarda çok sayıda orgazm olabilirler.

çözülme evresi

orgazmla birlikte uyarılma evresinde biriken bütün gerginlik kaybolur ve kadında bir gevşeme ve kendini iyi hissetme duygusu ortaya çıkar. takiben uyarılma evresinde ortaya çıkan farklılıkların tamamı " çözülerek" geri döner. bütün bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder