?

Cinselligin fizyolojisi

Cinselliğin fizyolojisi

Cinsellik önce arzu etmekle başlar. daha sonra masters ve johnson adlı iki bilim adamının tarif ettikleri uyarılma, plato, orgazm ve çözülme evreleri birbirlerini takip eder. bu evreler kadın ve erkekte belirgin değişiklikler gösterir. konumuz kadınlara odaklanmış olmasına rağmen bazen erkekle kadın arasındaki değişiklikler üstünde de durulacaktır.

cinsellik önce arzu etmekle başlar. daha sonra masters ve johnson adlı iki bilim adamının tarif ettikleri uyarılma, plato, orgazm ve çözülme evreleri birbirlerini takip eder. bu evreler kadın ve erkekte belirgin değişiklikler gösterir. konumuz kadınlara odaklanmış olmasına rağmen bazen erkekle kadın arasındaki değişiklikler üstünde de durulacaktır.

evrelerin her biri yaş, hastalık, ilaçlar, alkol, uyuşturucu kullanımı ve psikolojik ve ikili ilişkilerden kaynaklanan sorunlardan negatif etkilenebilir.

kadınların hassas bölgeleri

kadınların çoğunda genital bölgenin en hassas kısmı klitoristir ve en kuvvetli orgazmlar bu bölgenin uyarılmasıyla ortaya çıkar. kadının diğer hassas bölgeleri memeler, meme uçları, labiumlar ve vajinadır. g noktası ise (graefenberg tarafından 1944 yılında tarif edilen bir bölgedir ve vajina ön duvarının ortalarında yer almaktadır) derin basınca hassas olarak kabul edilmekle beraber orgazm oluşumunda birincil önem taşıyan bir bölge değildir.

orgazmda zaman zaman aynen erkekteki ejakulasyona (boşalmaya) benzer bir sıvı geldiği saptanmış olmakla beraber bu sıvının esasında idrar olduğu ve kadındaki " ejakulasyon" yani " boşalma" olarak tarif edilen olayın muhtemelen orgazm anında idrar kaçağı olduğu sonradan anlaşılmıştır. gerçekten de hiçbir idrar kaçırma şikayeti olmayan bayanlarda kuvvetli bir orgazmda istemsiz idrar kaçağı olabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder