?

Cinselligin ifade edilmesi

Cinselliğin ifade edilmesi

Güdüler vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için insanı harekete geçiren bir iç enerji olarak beden ve ruhsal bütünlüğün korunması açısından olabildiğince mühimdirler.

cinsellik güdüsü de (libido) aynen diğer güdüler gibi her normal kadın ve her normal erkekte vardır ve normal koşullarda karşı cinse yönlenmiştir.

güdülerin yönlendirdiği davranışların ifade bulması, yani belli bir güdünün " doyurulması" için izlenen yol bireyden bireye değişik olabilir. bu farklılığı yaratan, ilk olarak bireyin üst benliğinin belli bir davranışa geçmeden önce o davranışın ideal olup olmadığını denetlemede izlediği yoldur.

sosyal davranışlarımızı yönlendiren üst benlik, açlık hissi ortaya çıktığında bu arada başka bir konuyla ilgileniyorsak, bizi doğrudan yemek yeme avranışına yönlendirmek yerine, bu davranışı ideal olan bir zamanda gerçekleştirebilmemiz için açlık giderme davranışımızı belli bir müddet ertelememizi temin eder.

benzer bir biçimde cinsellik güdüsü de, doğrudan cinsel davranışa yönlenmek yerine, üst benlik tarafından çok sıkı bir biçimde denetlenerek belli bir müddet ertelenir. üst benlik cinsellik davranışını ertelemede o kadar aktif olabilir ki, gereksinim çok belirgin bir biçimde ortaya çıksa dahi, bu güdünün doyurulması aktif bir biçimde engellenebilir.

özellikle cinselliğin " ayıp" olarak değerlendirildiği aile veya toplumlarda üst benlik bu konuda katı bir tutumla gereksinimi bastırarak kişinin bilincinde bu gereksinimi duymasını bile tümüyle engelleyebilir. ancak böyle bir taktirde gereksinim bilinç altında devam eder.

yukarıdaki açıklamalardan çıkarılması gereken özet, cinselliğin ifade edilmesinde her bireyin ailesinden ve yakın etrafından öğrendiği davranışların çok etkili olduğudur. cinsellik karşı cinsten iki birey arasında yaşanan çok özel bir iletişim şeklidir ve normal bir birey kendi kişiliğince ideal kabul ettiği koşullar ortaya çıkana kadar bu güdünün doyurulmasını erteleyebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder