?

Cinsellik yogasi

Cinsellik yogası

Cinsel enerji, en yaratıcı enerjidir. şayet derinliklerine bakarsanız, büyük ve yaratıcı olanaklarını görebilirsiniz. cinselliğin yalnızca ufak bir yanı çocuklarınızı size sağlamış olmasıdır. öteki, yani daha yüksek yanı, sizin sonsuzlukta yaşayabilmenize imkan oluşturmasıdır. cinsel enerji, yaşam enerjisidir. bedenin gerçeğini kavrayan kişi, evrenin gerçeğini de kavrayacaktır. " uzakdoğu kökenli " cinsellik yogası" olan " tantra" nın felsefesini özetleyen bu cümleler uzakdoğulu bilge bhagwan shree rajneesh'e, takipçileri tarafından kullanılan adıyla osho'ya ilişkin, " okşanırken tatlı prenses, sevişmeye ebedi yaşam gibi katıl", " öteki sadece bir kapıdır. bir erkekle sevişirken esasında varoluşun kendisiyle sevişiyorsun", " cinsellik sadece başlangıçtır, son değildir. ama başlangıcı kaçırırsan, sonu da kaçırırsın". bu cümleler de cinselliği esas enerji olarak alıp, onu dönüştürme ve yaşamı daha doyumlu bir hale getirme yöntemlerini içeren cinsellik yogasının özünü anlatıyor.

zamanımızda cinselliğimizle yüz yüze gelmek konusunda önceki dönemlere nazaran daha çok ilerleme kaydediyoruz. sigmund freud ve takipçilerinin çalışmaları, " cinsel tabu" cular ve toplumsal hayatın " gönüllü ahlak polisleri" gibi, insanların cinsel yaşamlarının karanlık köşelerde, utanç içerisinde yerine getirilmesi gereken müstehcen, onur kırıcı ve önemsiz bir şey olarak tanımlama eğiliminde olanları, yollarından döndürdü. batı'da cinsellik ancak freud'dan sonra daha rahat bir biçimde açığa çıkabildi. halbuki binlerce yıl önce uzakdoğu, cinsellik konusundaki kompleksleri aşmış ve onu yaşamın bir parçası olarak kabullenmişti.

cinsellik yogasında, kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi, insan yaşamının tamamlayıcı bir parçası ve daha gelişmiş bir insan ırkına doğru evrimsel gelişmenin bir parçası olarak algılanıyor. sevgi, şefkat, saygı, onur ve kutsallık, insanın daha göze görünür olan diğer fiziksel nitelikleri kadar, onun bir parçası olarak görülüyor. cinsellik yogasında dişi, erkekten daha aşağı değil, biri diğerine zıt değiller; fakat her ikisi de yaşamın daha yüksek, daha tam ve daha derin zevklerini yansıtan bir birliği arıyor ve buna ulaşıyorlar. cinsellik yogası, bu birliğe hazırlanmak için eğitim ve disiplin sağlıyor. bu bilgi, kadim tantra bilgeliğine' dayanıyor. " tantra yoga", insan cinselliğiyle ilgilenen tek yoga türü. karmaşanın yerine zevk, çaresizliğin yerine umut sunuyor. hem de izlediği yöntemler ve öğrettiği adımlarla yalnızca yatakta değil; hayatın her alanında.cinsellik ayininden utanmayalım

20 yıldan uzun bir müddet jinekoloji ve psikosomatik tıp konusunda çalışmalar yapan, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık gibi pek çok konuda araştırmaları bulunmakta olan omar carrisun, " tantrik düşünce ve yöntemler, doğru eşle, doğru zamanda ve doğru bir zihin halinde yapılan cinsel birleşme, hayatta yeni bir boyuta giden kapıyı açmanızı sağlar" diyor ve şu biçimde devam ediyor: " günümüzde çok fazla erkek ve kadın kendilerini esasında hoşlanmadıkları kişilerle cinsel birleşme yaşamak zorunda hissediyorlar. bu deneyimi, asgari bir zevk, azami bir yetersizlik ve hüsran duygusu hissederek aynı kişiyle ya da değişik eşlerle tekrarlıyorlar. halbuki cinselliğin bir zorunluluk değil de seçim olduğunu, eşlerin de utanç verici, yavan bir süreçteki bir piyondan daha değerli ve arzulanabilir olduğunu düşünselerdi, ıstırapları sona ererdi. "cinsellik yogası öğrencileri olan guruların söylediklerine göre, tantranın cinsel prensiplerini içten bir biçimde inceleyip uygularsanız, cinsel birleşmenin tacı olan kendinden geçme anını, şimdi bildiğiniz gibi kısacık birkaç saniyeden bir saat ya da daha fazla bir zamana yayabilirsiniz. bu esasında uzatmadan da öte. " tantrik cinsellik ", afrodizyak kokular

tantraya göre koku, insanın en eski içgüdüleri olan cinselliği ve dini güdüleri etkilemenin en kadim yolu. hoş kokuların gizli gücünü bilen eski uygarlıklardaki rahipler ve büyücüler bedene sürülen yağları ve değerli merhemleri öyle kuvvetli bir biçimde hazırlamışlar ki, bunların bir kısmının kokusu binlerce yıl dayanmış. kokunun gücünün en büyük ispatı tanınmış fahişelerin ve büyüleyici bayanların tarihlerinde yer alıyor. hem kutsal, hem de din dışı edebiyat, erkekler üzerindeki garip güçlerini çoğunlukla sihirli parfüm sanatına borçlu olan israil kralı ahab'ın karısı izabel, samson'un delilah'sı, kleopatra, kraliçe josephine gibi bayanların hikayeleriyle dolu. shakespeare, " antomus ve cleopatra" adlı oyununda nil kraliçesinden şu biçimde bahsediyor; " o kadar parfüm sürmüştü ki, rüzgarlar sevdalanmıştı".

örneğin cinsellik açısından en tanınmış kokulardan ve afrodizyak yönü çok kuvvetli olan tek bir misk tanesi bile, hacminde dikkate değer hiçbir eksiklik olmadan birkaç milyon küp havayı kokutabiliyor. ama tek damlası bir odayı uzun müddet kokutan miskin yarım kilosu 40 bin dolara satılıyor. her zaman misk kokusuyla dolu dantel bir mendil taşıyan kraliçe josephine'in de en sevdiği kokuymuş bu. söylentilere göre napolyon'un tutkusunu alevlendirmek için bunu o kadar çok kullanırmış ki, dairesinin duvarlarından yıllar sonra bile bu koku yayılıyormuş.

sesk yogası uzmanlarının da bilhassa kullandığı kokular var. onlar kokulardan, kundalini enerjisinin çöreklendiği kuyruk sokumunu uyarmak için yararlanıyorlar. cinsellik ayinlerinde daha çok misk, yasemin, paçuli, hint sümbülü, sandal ağacı ve safran kullanıyorlar. bazı tantracılar cinsel ritüeller sırasında partnerlerinin bedenlerinin değişik bölümlerini değişik parfümlerle sıvıyorlar. eller için yasemin yağı, yanak ve göğüsler için paçuli, kasıklar için misk, uyluklar için sandal ağacı ve ayaklar için de safran. siz de bunu sevişirken deneyin; ancak sentetik kokulardan sakının.

bu yöntemleri iyi bilmenin ötesinde iyi bir cinsellik yogası uygulayıcısı olmak istiyorsanız, tutkuları, tembelliği, asılsız bilgiyi ve öfkeyi de aşmış olmanız gerekiyor. benzer biçimde zeki, duyularını kontrol edebilen, bütün varlıkları incitmekten kaçınan, her zaman ve herkese karşı iyi olan, saf ve inançlı olanlar tantra eğitimine kabul ediliyorlar. obur, aşırı derecede cinselliğe düşkün, arsız, açgözlü, cahil, ikiyüzlü, zevk düşkünü ve ayyaşlar özel olarak reddediliyorlar. cinsel birleşme yani cinsellik ayini, ancak ideal bir hazırlanma döneminden ve yeterliliğin ispatlanmasından sonra gerçekleşiyor. bu süreç genellikle bir yıl alıyor.

cinsellik yogasının cinsel birleşme aşamasına ancak bundan sonra geliniyor. bu noktada, şayet bu aşamayı birlikte kat ettiğiniz bir eşiniz yoksa kendinize sizin gibi tantrayı öğrenmiş bir partner seçmeniz gerekiyor. farklı sevişme pozisyonları, orgazm olmamak için kendini tutma yöntemleri ve saatler sürebilen bir teslimiyet, yani asıl eğlence ve gelişim ise bundan sonra başlıyor. çünkü bu noktadan sonraki birkaç yıl süren deneyim süresince kuyruk sokumundaki kundalininin yılankavi gücü, doğal bir biçimde yukarıya doğru hareket etmeye başlıyor. bu durum astral bedendeki bütün çakralarınızı harekete geçirse de, en kuvvetli etki cinsel organlarda yoğunlaşıyor ve bir dereceden sonra tamamen sizi sarmalayan güç ve eylem alanınız olan auranıza boşalıyor.

bu konuyla ilgileniyorsanız osho'nun okyanus yayınları' ndan çıkan " tantra öğretisi" ve omega yayınları'ndan çıkan " tantra, spritüellik ve cinsellik" isimli kitaplarıyla, omar garrison'un okyanus yayınları'ndan çıkan " tantra/cinsellik yogası" adlı kitabına göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder