?

Cinsellikte dogru bilinen yanlislar

Cinsellikte doğru bilinen yanlışlar

Siz de 40 yaşını geçince, kalp krizi geçirince, menepoza girince cinsel yaşamın bittiğiniz düşünüyorsanız, cinsellikle ilgili bilgilerinizi gözden geçirmenizde büyük fayda var!

cinsel eğitim, tedavi ve araştırma derneği (cetad); cinsel yaşama küstüren mitleri açıkladı. işte, prof. dr. engin eker, prof. dr. erdoğan ertüngealp ve prof. dr. arşaluys kayır'ın hazırladığı rapora göre; orta yaş ve yaşlılık döneminde sekse dair doğru bilinen yanlışlar...

1- hem erkekler hem de kadınlar için yaşlanınca cinselliğin kalitesi azalır.

cinsellikte yaşananlar 50 yaşından sonra farklılaşır, kötüleşmez. yaşlandıklarında bayanların cinsellik açısından kendilerine güvenleri çoğalır. cinsel birleşmeden daha fazla zevk alırlar. bayanların çoğu 30'lu yaşları bir miktar geçinceye dek cinselliği başlatmaktan hoşlanmaz.

2- menopozda cinsel istek azalır.

50 yaş üstündeki bayanların yüzde 72'den fazlasının cinsel arzu azalması dahil, cinsel hayatları hakkında gelişi güzel bir şikayetleri bulunmuyor. menopoz sonrasında seks ile daha az ilgilenen kadınları, hormonal dengesizlik ve negatif düşünceler de etkileyebilir.

3- sertleşme problemi tıbbi müdahale olmadıkça düzelmez.

40 yaş civarına kadar neredeyse her erkek sertleşme problemi yaşayabilir, ama daha sonra fiziksel ve cinsel açıdan tıbbi müdahale olmadan hayatlarını sürdürebilirler.

4- erkekler cinsellikte 15-20 yaşında en üst noktadadır.

daha geniş sözcüklerle ifade edilen cinsellikte; bir erkek, iyi bir aşık olma ve değişik yollarla partnerini memnun etme kabiliyetini yaş ilerledikçe kazanır.

5- kadınlar cinsellikte en üst noktaya 30'unda ulaşır.

kadınların vücutları ile artan uyumları ve sekste kendilerine olan güvenleri 30 yaşından sonra artmaya devam eder. bir kadının orgazm kapasitesi yaşla birlikte azalmaz.

6- gençlik dönemlerinde orgazm daha yoğun olur.

kadınların çoğu orgazmı 40 yaşından sonra daha yoğun yaşadıklarını söylüyor. erkekler ise orgazmı daha yaygın hisseder. orta yaşta erkekler orgazmı gençlik dönemlerindeki gibi bütün bedenlerinde hissetmeye devam eder.

7- kalp hastaları cinsel hayattan sakınmalı.

boston hastanesi'nde yapılan araştırmada; sabah yataktan kalktığımız vakit geçtikçe, cinsel ilişki sırasındaki kalp krizi geçirme riskinin aynı olduğu belirlendi. cinsel etkinlik herkes için yararlı bir aktivitedir; stresi azaltmaktan depresyonu önlemeye kadar tesirleri bulunur.

8- cinsel birleşme, hedeflenmesi beklenen tek davranış çeşididir.

batı kültüründe cinsel ilişki eşittir cinsel birleşmedir. halbuki orta yaşı geçmiş erkekler aynı bayanların istekleri gibi dokunulmayı, öpüşmeyi ve okşanmayı ister. ön sevişmeler erkek ve kadının birbirlerine cinsel zevk vermek için yaptıkları her türlü davranışla eşdeğerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder