?

Cocugum yemek yemiyor

Çocuğum yemek yemiyor

Çocuklar bilhassa " hayır" dönemlerinde (yaklaşık 18 ay ile 3 yaş arası) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklinide yemek'lerde gösterirler. önüne koyduğunuz şeyleri daha evvel yiyen, bitiren çocuğunuz bir bakmışsınız ağzına hiç bir şey koymuyor, yaptıklarınızı beğenmiyor, yemek seçiyor ve yemek zamanlarını inanılmaz kabuslara dönüştürüyor. bu sık karşılaşılan olaya yaklaşırken sebeblerini araştırmamız, çocukların neden yemek yemek istemedikleri ve neler yapıp, neler yapmamamız gerektiğini üstünde durmak gerekli...

siz bir anne olarak çocuğunuz yemek yemediği zamanlarda kendinizi çok kötü hissedeceksiniz, hatta suçu belki kendinizde bile arayacaksınız, acaba hastamı oluyor veya başka bir problem'imi var diye düşüneceksiniz ve soluğu doktorunuzda alacaksınız. kendi çocuklarının çok hoş yemek tediğini söyleyen arkadaşlarınıza kulağınızı kapatın, kararlı ve istikrarlı bir biçimde, besin dengesini bozmadan yedirmeye gayret edin.

neden yemek istemezler ;

yukarıda bahsettiğimiz gibi bilhassa hayır dönemlerinde kişiliklerini ve varlıklarını ispatlamak ve size söz geçirmek için bir çok şeye itiraz ettiği gibi yemek yemeyede karşı gelecek veya yaptığınız yemekleri beğenmeyip sorun yaratacaktır.

ilerleyen yaşlarında bebeklik dönemindeki kadar hızlı büyümediği için yemek yemeside azalacaktır. bebekler ikinci yıllarında ilk yılları kadar çok yemeye gereksinim duymazlar, bu dönemde büyümeleri daha yavaş olduğu için kalori ihtiyaçlarıda azalacaktır.

eğer o anda onu çok meşgul eden bir şeyle ilgileniyor veya oyun oynuyorsa, kendinide bu yaptığından alamıyorsa, kesinllikle buna ara verip yemek yemek istenmeyecektir.

daha sonra yemek yiyebileceğini düşünebilir ve o anda daha açıkmamış veya istemiyor olabilir.

önüne koyduğunuz yemekleri beğenmiyor olabilir, ne olsa çocuğunuzunda damak zevki oluşuyor ve bazı yemekleri daha çok seviyor, bazılarınıda sevmiyor olabilir.alınabilecek tedbirler ;

ilk olarak sakin ve kararlı bir tutum sergilemeniz, olaylara bilinçli bir biçimde yaklaşıp aile huzurunuzu ve sinirlerinizi bozmadan yemek saatini geçirmelisiniz. unutmayın ona ceza vererek veya bağırarak hiç bir şeyi çözemediğiniz gibi işleri daha da karıştırırsınız. mutlaka basınç uygulamayın ve onu anlayışla karşılayın.

çocuğunuz yemek yemiyor veya yemek seçip az yiyorsa yapılan yemeklerin daha besleyici ve kalorili olamasını sağlayabilirsiniz.

bir yemeğin üç besinden oluşması gerektiğini unutmayın, bir sebze, protein (et, balık, yumurta gibi ), süt ürünleri yada meyve.

yemek yaparken çocuğunuzun ağız tadınıda bir miktar göz önünde bulundurun, esasında makarna ve pilav dan başka bir şey istemeyecektir ama yinede yedekte onun sevdiği ve reddetmeyeceği yemekler bulunsun.

yemek yaparken veya sofrayı hazırlarken, sonrasındada toplarken size yardım etmesini isteyin, bu çok hoşuna gidecek ve yemek yemesini motive edecektir.

yemek yeme saatlerini düzenleyin, yemek vakti açıkmış olsun. olasıysa yemeğe bütün aile bireyleri birlikte otursun ve çocuğunuz bütün ailenin yemek yediğini görsün.

yemek yeme ve yemek saati alışkanlıklarını kazandırmaya çalışın ve yemek yemenin herkes için bir ihtiyaç olduğunu anlatın.

yemek yerken onunla sohbet edin, başka şeylerle ilgilenip onunda dikkatini dağı tmayın.

kendi kendine yemek yemesine izin verin, belki üstünü kirletecek, etrafı kirletecektir ama yemeğini yiyecek ve bundan hoşlanacaktır. ara sıra ellerini bile kullanmasına izin verebilirsiniz.

yemek yemeyen veya reddeden çocukların yemek aralarında abur cubur yemesine engel olun.

devamlı aynı yemekleri vererek sevdiği yenmeklerden bile çocuğunuzu soğutabilir ve yememesini sağlayabilirsiniz, yaratıcılığınızı arttırın, sürekli yediği yemekler yeni ve farklı tatlar ekleyerek bunu engelleyebilirsiniz.

içeceklerin önemini unutmayın, çocuğunuza verdiğiniz süt miktarı yemek yemesini etkileyebilir. yemek sırasında gelişi hoş bir şey içecekse bu bir bardak ile sınırlı olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder