?

Cocugunuz gece korkuyor mu ?

Çocuğunuz gece korkuyor mu ?

Çocuğunuz sıkça geceleri uykusundan ağlayarak uyanıyorsa panik yapmayın, çözümü var! onu rahatlatmanın yollarını bilirseniz, her ikiniz de geceleri mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

gecenin bir saatinde açlıktan ağlayan bebeğinizi doyurmak için uykunuzun bölündüğü geceler tam unutulmaya başlanmıştı ki, şimdi de ortaya kabuslar çıktı.kabuslar her ne kadar rahatsızlık verici olsa da normal kabul edilmeli."bebeğim ve biz" dergisinin bu ayki sayısında yer alan habere göre kabuslar, çocuk gelişimindeki pek çok şey gibi birden bire ortaya çıkıyor. bazı uzmanlara göre 2 - 3 yaş civarındaki çocukların gelişen kelime hazineleri, rüyalarını daha iyi anlamalarına ve onlardan korkmalarına yol açabiliyor.

beynin etkin dönemiaslında 2 - 3 yaş civarındaki çocukların yetişkinlere oranla daha çok kabus görmelerinin biyolojik bir nedeni de var. 2 - 3 yaş grubu çocuklar, uykularının yüzde 40 lık bir bölümünü rem (rapid eye movement - hızlı göz hareketleri) aşamasında geçirirler.bu aşama sırasında çocuk uyusa bile beyni son derece etkindir. zaten kötü rüyalar da genellikle bu dönemde görülür. çocuk büyüdükçe uykunun rem aşaması kısalır.çağrısına kulak verinrem uykunun yaşandığı gece saat 02. 00 - 07. 00 arasında çocuğunuz sizi yanına çağırarak canavarlarla veya örümceklerle ilgili rüyalarını anlatabilir. bazı taktiklerle çocuğunuzu uykuya basitçe döndürebilirsiniz.* rüyasını anlatmasına izin verin: önce ondan rüyasını anlatmasını isteyin. dinledikten sonra onu teskin edin. çocuğunuz anlattıktan sonra kendini daha iyi hissedecektir.* gerçek kontrolü yapın: çocuğunuz rüyasının gerçek olmadığını anlamakta güçlük çekebilir. bunun için gece lambasını yakıp ona etrafta canavar olmadığını gösterin. bir müddet elinizi tutmasına izin verin.* yanısıra olun: kısa bir müddet için sarılıp yanısıra yatın. ancak bunu alışkanlık durumuna getirmeyin, sizi hep yanısıra ister.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder