?

Cocuk ayagi

Çocuk ayağı

Çocuklarınızın gözleri,dişleri ve vücutlarının diğer kısımlarıyla ilgileniyorsunuz. çocuklarınıza yıkanmayı,dişlerini fırçalamayı ve giyinmeyi öğretiyorsunuz, ancak hala gelişmekte olan ve yaşamı boyunca vücudunu taşıyacak olan ayakları hakkında neler öğretiyorsunuz ?

çoğu ayak problemleri çocuklukta başlar. çocuğunuzun yaşamın ilk yılında ayağı çok hızlı büyür ve hemen hemen yetişkin ayağın uzunluğun yarısı kadar büyür. 12 yaşına geldiğinde yetişkin ayağın %90 ı kadar büyümüştür. bunun için podiatristler çocuğun ayaklarının gelişimin ilk yılları çok önemli olduğunu düşünür.

ayak sağlığını ihmal etmek vücudun diğer kısımlarında problemlere yol açabilir,bacak ve sırt gibi.

bebeğinizin ayakları

bebeklerin ayakları yumuşak ve esnektir, bunun için ayağa gelişi güzel anormal bir baskı uygulanırsa ayakta biçim bozukluklarına yol açabilir.

bebeğinizin ayaklarının normal gelişimini sağlamak için;

*bebeğinizin ayaklarına egzersiz yapmaları için iyi bir ortam sağlayın. bebeğinizi sıkı sarmayın,tekme aatıp hareket etmesine izin verin. bu hareketler ayağı ve bacakları yürüyüşe hazırlar.

*bebeğinizi uzun müddet karnının üstüne yatırmayın. bu pozisyon ayaklarını ve bacaklarını yoracaktır.

yürümek

çocuğunuz ilk yürümeğe başladığında -genellikle 10-18 ay arasında sorun görülmediği sürece ayakkabı giymesi gerekmez.

çocuğunuzun yalın ayak veya çorap ile yürümesi ayak kaslarının gelişmesinde yardımcı olacaktır.

yürümeğe başladıktan bir kaç hafta sonra ayakkabı alın. ayakkabıyı satan ve giydiren kişinin tecrübeli olmasına dikkat edin.

çocuğunuzun oturuş pozisyonu ayağın ve bacağın gelişiminde büyük etki yaratır. çocuğunuz yerde oturuken 'kurbağa oturuşunu' (dizler içe doğru ayaklar dışa) engelleyin.

büyürken

'üzülme - büyüyünce geçer' çocuğunun ayağı ve bacağın gelişimiyle endişelenen çoğu ebeveynlere verilen cevaptır.

bazen bu doğru olabilir,çünkü çocukların ayak ve bacakları gelişirken çok farklı safhalardan geçer. podiatrist'iniz gelişiminin normal olup olmadığını tedavi gerekip gerekmediği ile ilgili bilgi verecektir.

çocuğunuzun ağrı hakkında şikayetlerini yalnızca ' büyüme ağrıları' diye ihmal etmeyin. devamlı ağrı ve kramplar,ayaktaki yapısal sorunlarından kaynaklanır.

düz taban

çocuğunuzun ayakları ilk yıllarda düz taban gibi görünebilir ve vakit ile gelişip normale döner. ancak çocuğunuzun ayağı düz taban olmaya devam ederse tabanlık gerekecektir.

düz taban çoğu farklı nedenlerden kaynaklanabilir,'congenital' doğuştan anormal ayak ve bacak gelişiminden kaynaklanabilir. düz taban ihmal edilirse ilerki yaşlarda bacak ve sırt sorunlarına sebep olabilir.

enfeksiyonlar

çocuklukta çok rastlanan ayak şikayetleri; mantar,siğil ve batık tırnak şikayetlerinden mevcutsa,podiatrist'inize bakım ve bilgi için başvurun.

ebeveylere bilgi

çocukların ayak ve bacak problemleri genellikle ağrı ve acı verir.

çocuğun farklı yürüyüşü,çabuk yorulması yada ayakkabının çabuk bozulması,ayakta bir sorun olduğuna işarettir.

çocuğunuzun ayak sağlığı ve gelişimi ile ilgili kaygılarınız varsa podiatrist'e danışın. bir sorun olmadığını üğrenmek 'daha erken gelmeliydiniz, o vakit birşey yapabilirdik' duymaktan iyidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder