?

Cocuk dis sagligi

Çocuk diş sağlığı

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir.6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır,buna karşın çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri ağızdadır.peki bu taktirde ne yapmalı ki çocuk birinci büyük azı dişini çürütmesin ?bunun yanıtı çocuklara daha önce de belirttiğimiz gibi diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması,çürük oluşturucu besinlerden uzak durması tavsiye edilir. bunun yanısıra diş doktoru tarafından koruyucu tedaviler uygulanarak çocukların daimi dişlerinin çürümesi önlenir. tertipli olarak 6 ayda bir çocuk diş hekimine getirilirse,kliniğimizde de uygulamakta olduğumuz topikal fluor uygulaması ve fissür sealant uygulaması yapılabilir.topikal fluor uygulaması çocuğun daimi dişlerini güçlendirir,daimi dişlerin çürüğe karşı daha dirençli olmasını temin eder. fissür sealantlar ise büyük ve ufak azı dişlerin üstünde bulunmakta olan girinti ve çıkıntıların örtülmesiyle şeker,çikolata vs. gibi çürük oluşturucu maddelerin dişin yüzeye tutunmasını ve o girintilerden girerek dişi çürütmesini engeller,bundan başka içersinde bulunmakta olan fluorid sayesinde dişin diğer bölgelerinin de çürümemesine katkıda bulunur. çocuklarda süt dişlerinin önemisüt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. bu nedenle bu tip bir düşünce süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine neden olur.unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler hem çocuğun dişlerinin ağrımasına neden olur,hem de daimi dişlerine zarar verir.

süt dişleri ihmal edilip dolgu ile kurtarılamadığı vakit çekilmesi gerekmektedir,erken süt dişi kaybı çocukların daimi dişlerinin çapraşık olmasının en önemli faktörlerinden birisidir. erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunmakta olan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz netice çapraşıklıktır. bu nedenle süt dişlerinin sağlığı çok mühimdir. çocuklarda ağız hijyeni çocuğun ilk dişleri sürdüğü andan başlayarak başlamalıdır. henüz bebek iken yapılması gereken şey temiz bir bez parçasıyla bebeğin dişlerinin üzeri her emzirme veya mama yedilten sonra yapılmalıdır. çocuğun yaşı bir miktar daha büyünce(2yaş) diş fırçası kullanılmaya başlanmalıdır.bebeklerde diş çürüğü (biberon çürüğü)bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü.sebebi ne olabilir ?bebeklerde zaman zaman dişlerin üstünde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. esasında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının sebebi de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir.bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. dolayısıyla bilhassa gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine itina gösterilmelidir. biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir ?

bebeklerde oluşan çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu tedbirlerin erken dönemde alınması gerekmektedir. bunlar nelerdir ? bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. beslendikten sonra uyutmaya çalışın.

biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.bebek beslendikten sonra kesinlikle su içirin.ilk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.biberon çürüğünün önemi nedir ?

biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. iltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına sebep olur. iltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar.bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma sorunları ortaya çıkabilir. biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü neden olabilir ? biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir sebebidir. bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine sebep olur.çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekmektedir. fluorid uygulamaları: günümüzde diş hekimliğinde ve diğer tıp bilimlerinde koruyucu hekimlik önem kazanmıştır. diş hekimliğinde de koruyucu hekimlik denilince akla dişlerin çürümesini önlemek gelir. dişleri çürüğe karşı dirençli bir hale getirmek için kullanılandığımız madde fluorid dir. fluorid dişlerin çürümesini önleyen,dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. fluorid diş macunlarının içerisinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur. fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri için dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. bu durumu bertaraf edebilmek için kliniğimizde profesyonel topikal fluorid uygulamaları yapılmaktadır.profesyonel topikal fluorid tatbiki yalnızca diş doktorları tarafından uygulanılabilen bir yöntemidir. topikal fluorid uygulaması bilhassa dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. bu sayede yeterli oranda fluorid dişler üstüne depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir.bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir tertipli olarak diş hekimine getiriniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder