?

Cocuk ve inmemis testis

Çocuk ve inmemiş testis

İnmemiş testis, testislerin skrotumda olmaması anlamına gelir. ilk 6 ayda kendi kendine iniş şansı olduğu için beklenir. birinci yaştan sonra iniş için beklemek anlamlı değildir. cerrahi tedavi gerekmektedir. testis inmezse infertilite (kısırlık), kanser gelişimi, fıtık gelişmesi, torsiyon (kendi çevresinde dönüp ciddi hasar görmesi) gibi riskleri vardır. bazı durumlarda testis torbalara (skrotuma) inip vakit, vakit kasık kanalına geri kaçabilir. bu durum retraktil (mobil) testis olarak adlandırılır.

son yıllarda ilk 6 ay içinde kullanılan hormon tedavisinin (gnrh anologları) kısırlık riskini azaltabildiği üstünde durulmaktadır. ancak 6. aydan sonra testis inmemiş ise cerrahi tek tedavidir. genellikle sabah inmemiş testis sebebi ile opere olan çocuklar, akşam ya da ertesi sabah eve yollanır. anestezi uzmanlarınca inmemiş testis ameliyatı sırasında yapılan ağrı tedavisi ile, ameliyat sonrası son derece rahat geçirilir.

muayenede testis hiç ele gelmiyorsa, karın içinde olabilir anlamına gelir ve kapalı yöntemle (laparoskopi) karın içersine bakmak ve varsa yüklemek ya da testisi almak (orkiektomi) lazım olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder