?

Cocuklar nelerden korkar ?

Çocuklar nelerden korkar ?

Çocukların korkuları, yaş dönemlerine göre farklılık gösteriyor. daha ufak yaşlarda korkuların kaynağı sesken, ilerki yaşlarda somut korkular ortaya çıkıyor.

bunlar:2 yaşen çok seslerle ilgili korkular sözkonusu: bilhassa tren, kamyon, gökgürültüsü, sifonun çekilmesi, elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler. karanlık, büyük eşyalar, koyu renk eşyalar ve şapkalar da korku öğesi bu yaştaki çocuklar için...2. 5 yaşoyuncağın veya yatağın yer değiştirmesi, annenin uykuya geçişte yanından ayrılması, birinin yan kapıdan girmesi gibi alışagelmişin dışında yapılan hareketler çocuğu korkutabilir.3 yaşen çok görsel korkular; karanlık, hayvan, polis, anne babanın gece sokağa çıkması.4 yaşgene seslerle ilgili korkular, bilhassa motor gürültüsü. bundan başka karanlık, yabani hayvanlar, annenin evden ayrılışı.5 yaşfazla korkulu bir yaş değil. daha çok görsel korkular var. bundan başka daha somut korkular, düşme, bir yerini incitme gibi.6 yaşçok korkulu bir yaş. bilhassa seslerle ilgili. kapı zili, telefon, böcek veya kuş sesi. hayalet, cadı korkusu, yatak altında birinin saklanabileceği korkusu. su, ateş, fırtına, anneyi eve gelince bulamama korkusu.7 yaşkaranlık, bodrum, tavanarası korkusu. gölgeleri hayalet, cadı gibi algılama. okuduklarından, televizyondan, sinemada gördüklerinden fazlasıyla etkilenme, endişelenme.8- 9 yaş

endişe ve korkular daha az. sudan ve karanlıktan daha az korku. daha gerçekçi korkular var. mesela bir şeyi yapamamak, okulda başarısızlık gibi şahsi endişeler.

çocuğunuz korktuğunda neler yapmalısınız ?1. korkusuna saygı gösterin.2. çoğu korkunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın.3. tekrar ona yardımcı olmaya çalışmadan önce, korktuğu durumdan makul bir müddet geri çekilmesine fırsat tanıyın.4. korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için küçük adımlarla ona yaklaşın (mesela yükseklikten korkuyorsa, az yüksek yerlere çıkarın, köpekten korkuyorsa köpek yavrusunu sevdirmekle işe başlayın).5. çocuğunuzun nelerden korktuğunu saptamaya çalışın. saptadığınız şeylerden onu uzak tutmaya çalışın.6. çocuğunuzun korkusunun yaş seviyesinde çoğu çocukta görülen korkulardan olup olmadığını test edin. yaş seviyesinde sık sık görülen bir korkuysa geçeceğini düşünüp olayı hafife alabilirsiniz. korkusu aşırıysa ve geçmiyorsa bir uzmanla görüşmeniz yerinde olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder