?

Cocuklarda apandisit

Çocuklarda apandisit

Bazı karın ağrıları, diğerlerinden daha ciddi olabilir.

çocuğunuz karın ağrısından yakınıyorsa, ağrının nerede olduğuna dikkat edin.ağrı birkaç saat içerisinde karnın sağ tarafına doğru ilerler ve daha keskin ve şiddetli bir hal alırsa, ciddi bir durum olan apandisitten kuşkulanılır. apandisit, 6 yaşın üstündeki çocuklarda sık görülür, ancak daha ufak çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.yaşamı tehdit edebildiğinden, bu tür belirtiler görüldüğünde, apandisit olabileceğinin düşünülmesi ve derhal hekime başvurulması mühimdir.çocukların hekime tam olarak ne hissettiklerini söyleyemedikleri durumlarda da, giderek daha geliştirilen bazı tanı araçları, apandisitin saptanmasına yardımcı olur.bir çalışmada, ultrasonografi (yansıyan ses dalgalarıyla görüntü oluşturulması) ve bilgisayarlı tomografinin (ayrıntılı radyografik görüntüler elde edilmesi için bilgisayar yazılımının kullanıldığı bir röntgen tekniği) çocuklara apandisit tanısı konmasına yardımcı olduğu bildirilmiştir.apandisit nedir ?apandisit, apendiksin (karnın sağ alt bölümünde kalınbarsağın kenarından dallanan dar bir kanal) enflamasyonudur. daha çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. apendiksin vücutta bilinen bir fonksiyonu yoktur. ancak enflamasyonlu bir apendiks tedavi edilmediğinde, yırtılarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. apendiks yırtıldığında içindekilerin karın boşluğuna dağılması, peritonite (karın boşluğunu kaplayan zarın enflamasyonu) sebep olabilir. genellikle apandisitin sebebi, çoğu vakada bir feçes yumrusuyla olmak üzere, apendiksin tıkanmasıdır.

belirtilerilk belirti genellikle göbek hizasında başlayan, yavaş yavaş şiddetlenen ve çoğu kez karnın sağ tarafına geçen ağrıdır. karın ağrısı hareketle, derin soluk alırken, öksürürken, hapşırırken ya da o bölgeye dokunulduğunda şiddetlenebilir. vakit vakit, bilhassa ufak çocuklarda, ağrı karnın başka bir bölgesinde görülebilir.iştah kaybıbulantıkusmaağrıdan sonra başlayabilen hafif ateşkabızlık (ancak bazı çocuklarda ufak müköz dışkı çıkabilir)

yapılması gerekenleryırtılma tehlikesi bulunduğundan, apandisit acil bir durum olarak kabul edilir. çocuğunuzda apandisit olduğunu düşünüyorsanız, derhal hekime başvurunuz.tedaviapandisit apandektomi (ameliyatla apendiksin çıkartılması) ile tedavi edilir. ınsanlar apendiksleri olmadan normal bir yaşam sürebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder