?

Cocuklarda ayakkabi secimi

Çocuklarda ayakkabı seçimi

3 ile 6 yaş arasındaki çocukların ayakları yılda iki veya üç numara birden atar.çocuğunuz, ayakkabısı ayaklarını sıktığında yakınmaz, ağlamaz.çünkü o yaşlarda olan çocukların ayakları fazlasıyla yumuşak ve esnek olur.

bu nedenle de çocuğun ayağına sağlıklı olan biçimi vermesi için ayakkabı tercihi çok mühimdir.işte size birkaç ipucu...- çocuk ayakkabısını sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. çünkü çocukların da ayakları büyüklerde olduğu gibi gün içerisinde şişebilir. bu da ayağı normalden daha büyük gösterir. böylece ayağa büyük numaralı ayakkabı alma riski çoğalır. veya tersi de olabilir...- çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın. ufak çocukların da ayakkabı alırken denemesi gerekmektedir. çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, ideal ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin. bunu da çocuğunuzun sağlığı için yapın.

- ayakkabının ucuna baş parmağınızla bastırarak, ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. ayakkabı en uzun ayak parmağından bir baş parmak ölçüsüyle uzun olmalıdır. bu sırada çocuğunuzun ayakta durması gerekmektedir.

- çocuğunuzun ayak numarasından daha kesin bir yöntemle emin olmak istiyorsanız ve etrafta ayağı ölçmek için hiçbir şey yoksa, çocuğunuzun ayağının taslağını çıplak olarak bir kartona çizin. en uzun ayak parmağına 12 mm daha katın ve kartonu öyle kesin. karton ayak kalıbı ayakkabıya oluyorsa, ayakkabı uygundur. ayakların ölçüleri değişik olabilir. her ayak için ayrı şablon hazırlayın.malzemesi nasıl olmalı ?- karasız kaldığınız durumlarda; yumuşak, hafif ve esnek olan ayakkabıyı tercih edin. bu tür ayakkabılarla hareket etemek daha kolay olur. bundan başka ayakkabının tabanı kaymaya karşı dayanıklı bir malzemeden olmalı. topuksuz olması da kaza riskini bir miktar olsun azaltmaya yarar.

- ayakkabı alırken, destekleyici mantar tabanlardan uzak durun. sağlıklı çocuk ayaklarının harekete, yani antrenmana ihtiyaç duymaktadır ve kendi kendilerini dengelemeleri iyidir.

- ayakkabıların dışı, hava alabilecek bir yapıda ve su geçirmez olmalıdır. böylece ayakların uzun müddet ayakkabıda durmasısonucu oluşacak nemin dışarıya çıkması kolaylaşır. ayakkabının içi ise ayaklarda oluşacak nem ve teri basitçe emip, dışarıya atabilecek malzemeden yapılmış olmalıdır.

- spor ayakkabılar, son derece esnek olmaklabirlikte ayakları sıkmazlar. ancak topuk başlığının ve tabanının sağlamlığına ve ayakta oluşacak nemi dışarıya atabilecek yapıda olmasına dikkat edin.

- aldığınız ayakkabının malzemesinin uzun ömürlü olması konusunda endişenelmeyin. çocuğunuzun ayağı hiç ummadığınız bir hızda, ayakkabıyı belki de daha eskitemeden büyüyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder