?

Cocuklarda tuvalet egitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Birçok anne baba çocuğunun tuvalet eğitimine ne zaman başlamaları gerektiği konusunda kararsız kalırlar.

"çocuk tuvaletini ne zaman söyleyecek ?","bez bağlamaktan ne zaman kurtulacağız ?","tuvalet terbiyesine ne zaman başlamalıyız ?"
gibi sorularla olabildiğince sık karşılaşıyoruz.oysa çocuğun tuvalet terbiyesine başlamak için belirli bir yaş yoktur.

çocukların büyük çoğunluğu 18-30 aylıkken tuvalet terbiyesine başlamak için lazım becerileri kazanırken bazı çocuklar ise 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamazlar. genellikle kız çocukları erkek çocuklarından daha önce mesane ve bağırsak kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. (kızlarda genellikle 2,5 yaş civarında, erkeklerde ise 3 yaş civarında) önemli olan çocuğunuz tuvalet terbiyesi için hazır olmadan bu terbiyeyi vermek için acele edip basınç kurmamaktır.

çocuğunuzun tuvalet terbiyesine hazır olduğunu belirten bazı belirtiler vardır:

çocuğunuz bazı basit isteklerinizi yerine getirebiliyor mu ?gün boyunca bezi en az iki saat kuru kalabiliyor mu ?kısa bir uykudan sonra bezi kuru kalabiliyor mu ?

bağırsak faaliyetleri tertipli ve daha önceden tahmin edilebliyor mu ? (bazı çocuklar günde 2-3 kez, bazıları ise 2-3 günde bir kez kaka yaparlar. burada önemli olan bu aralıkların tertipli olarak tekrarlanması ve daha önceden tahmin edilebilir düzeye gelmesidir. )kendi başına tuvalete gidiyor mu ?tek başına pantolonunu indirip kaldırabiliyor mu ?bezi ıslandığında rahatsız oluyor mu ?lazımlık veya oturağına ilgi gösteriyor mu ?iç çamaşırı giymek istiyor mu ?yukarıda sayılan maddelerin büyük çoğunluğuna evet yanıtını verebiliyorsanız çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır demektir. aksi halde pekçok güçlükle karşılaşabilirsiniz.anne babalara öğütlerplan yapın:çocuğunuza tuvalet eğitimine başlamadan önce iyi bir plan yapmalısınız. eğitime ne zaman ve nasıl başlayacaksınız ? gelişi güzel bir direnmeyle karşılaştığınızda veya mümkün kazalarda tutumunuz ne olmalı gibi şeyleri planlamalısınız.

bunun için çevrenizdeki tecrübeli kişilerden veya profesyonel kişilerden fikirlerini alabilir, hekiminize danışabilirsiniz.

fakat hiçbirzaman unutmayın: çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.çocuğunuzu övgülerinizle ödüllendirin:eğitiminizin başından sonuna dek çocuğunuzun sizden gelecek pozitif ve olumsuz tepkileri gözleyeceğini unutmayın. onu hayal kırıklığına uğratmamalısınız. eğitiminde ileriye gittiği her adımda ve her yeni denemede çok iyi yaptığını ve onunla gurur duyduğunuzu ona söyleyin. ancak unutmayın ki övgüleriniz çok abartılı olursa çocuk tekrar altına kaçırmaya, huysuz ve sinirli olmaya başlayabilir.arada sırada kazalar olabileceğini kabul edin:tuvalet eğitiminiz tamamlanana dek her çocuk gerek gündüz, gerek gece kazara altına kaçırabilir. bu gibi hallerde çocuğunuza sinirlenmeyin ve kızmayın. idrarını tutması ve rektumunu kapatması için gereken kas gelişimi birden olmaz. çocuğun bunu öğrenmesi vakit alacaktır. gelişi güzel bir kaza olduğunda altını sakinlikle temizleyin, bir dahaki seferlerde tuvalete yapmaya devam edecektir.

adım adım tuvalet eğitimigevşeyin. tuvalet eğitiminde sakin ve rahat yaklaşım en iyi davranış biçimidir.tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin. çocuklar büyüklerini tuvalette görünce onları taklit etmeye başlarlar.tuvaletle ilgili ailenizin kullandığı sözcükleri çocuğunuza öğretin ki bütün aile bireyleri çocuğun kullanacağı sözcüğü duyduğunda tuvaleti olduğunu anlayabilsin. bu arada bu yaştaki çocukların herşeyi çekinmeden heryerde yüksek sesle herkese duyurabildiğini unutmayın.çocuğunuza tuvaletini yapmadan önce meydana gelen yüzde kızarma, çömelme, ıkınma gibi belirtilerin tuvaletinin geldiğini işaret ettiğini öğretin.çocuğunuza bir lazımlık - oturak satın alın. oturarak tuvalet yapması daha kolaydır.çocuğunuza tuvalet kullanımı ile ilgili kitaplar okuyun, hikaye veya masallar anlatın.çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen kıyafetler giydirin.çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona yardımcı olun, yanısıra kalın eline tuvalette otururken oyalanabileceği resimli kitaplar vs. verin ve oturağına tuvaletini yapmasa bile birkaç dakika oturmasını sağlayın.4-5 dakikadan sonra çocuğunuzun tuvaletten kalkmasına yardımcı olun. şayet bu müddet içinde tuvaletini yapabildiyse aşırıya kaçmamak kaydı ile onu övün ve ödüllendirin. şayet tuvaletini yapamadıysa birdahaki sefere yapabileceğini söyleyin.tuvaletini yaptıktan sonra çocuğunuzu dikkatle silin. kız çocuklarında silinme işleminin enfeksiyon kapmayı engelleyebilmek amacıyla önden arkaya doğru yapılması gerektiğini unutmayın. tuvaletten sonra ellerin dikkatlice yıkanması gerektiğini siz de örnek olarak çocuğunuza öğretin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder