?

Cushing sendromu

Cushing sendromu

Bu türden bir hastalık, aşırı oranda glukorkortikoid hormonlar kanda dolaşmaya başladığı vakit ortaya çıkar. bu türden bir aşırılığın ortaya çıkması adrenal bezlerde fazla üretimin olması veya bir başka rahatsızlığı tedavi etmek için steroid ilaçların uzun süreyle kullanılmasının neticesi olabilir. bu hastalık adını 20. ci yüzyılın başlarında ortaya çıkan amerikalı bir cerrah olan harvey cushing den alır.

belirtiler

- birkaç ay ile yıllar arasında değişen bir süreden sonra yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır.

- omuzlar arasında ve üzerinde kambura benzer yağ birikimi

- gövdenin alt kısmında cilt üstünde çatlaklar

- bitkinlik ve kaslarda hipofiz tümörüne bağlı olabilir. karaciğerin ya da bazı başka organların habis tümörleri de cushlng sendromuna yol açabilirler. kan ve idrar testleri yapılarak, steroid hormonların düzeyinin artıp artmadığı anlaşılabilir. hipofiz ve böbreküstü bezlerinin bilgisayarlı tomografisi de alınabilir.

iyi huylu bir hipofiz bezi tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün başarı belirten bir biçimde alınması tam bir iyileşme ile sonuçlanabilir. ancak uzun süreli hormon tedavisi gerekebilir. kalp krizleriyle birlikte ortaya çıkan hızlı bir ateroskleroz (damar sertliği) ve omurgada çatlaklar sıkça görülür. şayet tedavi edilmezse, bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.

eğer sebebi steroidin aşırı dozda kullanımı ise, steroid hormonların dozajı azaldıkça belirtiler yavaşça kaybolur.

ilaç tedavisi

eğer belirtiler bir ilaç tedavisi olarak steroid hormonların alınması nedeniyle ortaya çıkıyorsa, tedavi bunların kullanımı durdurmayı veya dozajı azaltmayı içerir. ancak bu türden bir ilaç tedavisini hekiminize danışmadan kesmeyin. çünkü steroid tedavisinin aniden durdurulması, söz konusu olan hastalığı hızını arttırabilir (astım veya steroidin önerildiği diğer hastalıklar). doktorunuz steroid dozajında kademeli bir biçimde giden bir azaltmayı önerecektir. bazı durumlarda ilk başta tavsiye edilen steroidin yerine başka bir ilaç kullanılabilir: stereoid ilaç tedavisinin dur-durulmasından bir yıl kadar sonra, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat gibi fiziki bir stres adrenal hormonun üretilmesinde tehlikeli bir yetersizliği ortaya çıkarabilir ve bu da acil tedaviyi gerektirebilir (addison hastalığına bakın).

cerrahi müdahale

cushing sendromu adrenal bezlerde, hipofiz bezlerinde veya karaciğerde bir tümörün neticesi olarak ortaya çıkıyorsa tümörün alınması veya hatta şayet adrenal bezlerde ise bezlerin hepsinin alınması en iyi tedavi biçimi olabilir. hipofiz bezlerindeki bir tümör için radyasyon tedavisi bir çözüm olabilir.

eğer tedavi sonucunda adrenal bezler vücudun gerektirdiği hormonları temin edemez hale geliyorsa, doktorunuz eksik hormonları karşılaması için ağızdan bazı ilaçların alınmasını önerecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder