?

Dayaniklilik ve bagimlilik

Dayanıklılık ve bağımlılık

Sürekli içki içen kişiler bir müddet sonra, alkolün kötü etkilerine karşı daha dayanaklı bir hale gelirler. bu tesirler başlamadan önce daha fazla alkol alabilmeye başlarlar. gittikçe artan oranlarda alkol tüketimi bazı alkoliklerde görünürde sarhoşluk yapmaz. bu kişiler, hayatlarına, çalışmaya devam ederler, fiziksel durumlarında, çok ciddi hasarlar oluşmadıkça, dışarıdan fark edilen bir değişiklik olmaz. çoğunlukla bu kişiler bir başka sebepten hastaneye kaldırılırlar ve orada alkolün vücutlarında yaptığı tahribat ortaya çıkar.

alkole psikolojik bağımlılık, içkinin devamlı içilmesiyle oluşur. bundan başka, bazı koşullarda kesinlikle içen insanlarda da oluşabilir. bunlar bazı sosyal aktiviteler olabilir. bu biçimdeki bağımlılık daha çok alkolün psikolojik etkileriyle ilintilidir. psikolojik olarak alkole bağımlı kişiler içki içmedikleri vakit, kaygılı ve panik içerisinde olurlar.

fiziksel bağımlılık aşırı içenlerde oluşur. vücutları, alkolün varlığına alıştığı için, içmeyi durdurdukları anda fiziksel rahatsızlık duymaya başlarlar. bu rahatsızlıklar, gerginlik, uyku hali, terleme, titreme, çarpıntı, iştahsızlık, aşırı durumlarda halüsinasyon olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder