?

Dejeneratif artrit

Dejeneratif artrit

Kıkırdak zehirlenmesi en sık görülen romatizmal hastalıktır. günümüzde ortalama yaşam müddetinin uzaması ile birlikte toplum sağlığı açısından önemi daha da artmıştır.o. a. eklem kıkırdağının zedelenmesi ve eklemde yeni düzensiz kemiksi çıkıntıların (osteofit) oluşumu ile karakterizedir. bu tabloya osteoartrit veya dejeneratif eklem hastalığı denilmektedir. halk arasında ise doğru bir tanımlama olmamakla beraber " kireçlenme" olarak bilinmektedir.erişkinlerin üçte birinde, 65 yaşın üzerindekilerin ise %90'ındaosteoartrit geliştiği bilinmektedir.osteoartritin risk faktörleri: (genetik faktörler) ailesel yatkınlık mühimdir. bilhassa el parmaklarındaki osteoartrit genetik geçiş göstermektedir.*şişmanlık (şişman kişilerde diz ve kalça gibi yük binen eklemlerin osteoartrit gelişmektedir.*egzersiz; ağır egzersiz osteoartrit riskini arttırmaktadır.osteoartrit'de şikayetler nelerdir ?

en önemli semptom ağrıdır. ağrı sızı tarzında ve tutulan ekleme lokalizedir. ağrı hastalığın başlangıç döneminde hareketle çoğalır ve istirahatle azalır. hastalık ilerlediğinde ise istirahat sırasında da dahi ağrı vardır.ağrı dışında; eklemde tutukluk, sertlik, krepitasyon (hareket ile eklemden gelen çıtırtı sesi) eklem hareketlerinde kısıtlanma, biçim bozukluğu olur ve sonunda sakatlık gelişebilir.sabah tutukluğu kısa sürelidir, 15-20 dakikayı geçmez. krepitasyon osteoartritin diğer semptomudur ve eklem kıkırdağının kaybına ve eklem yüzeyindeki düzensizliklere bağlıdır.laboratuvar bulguları

osteoartritte kan (sedim, biyokimya, hemogram) ve idrar tetkikleri normaldir. radyolojik bulgular ile hastalığın şiddeti orantılı değildir. yani şiddetli ağrıları olan hastanın radyolojik bulguları çok hafif olabilirken, hafif ağrıları olan hastanın radyolojik bulguları belirgin olabilir.

osteoartrit tüm eklemleri tutabilir.el parmaklarını tutan osteoartrit absel yatkınlık gösterir. el parmaklarında nodüller oluşur. bu nodüller genelde yavaş olarak aylar- yıllar zarfında gelişir ve elde biçim bozukluğuna sebep olur.osteoartritte en sık tutulan eklemler dizlerdir. hastalar diz çökme, merdiven inip çıkma, sandalyeye oturup kalkma sırasında sıkıntı çekerler. dizde şişlik, sıvı birikme dizde biçim bozukluğu görülür.kalça osteoartritinde; ağrı genelde kasık dış kısmında, uyluk iç yüzeyinde ve kalçalardadır. ağrı yürüme ile çoğalır, hastalar tutulan kalça üstüne fazla yük vermeden yürürler.omurga osteoartritinde; bel ve boyun bölgesinde ağrı, tutukluk sertlik gelişir. bundan başka sinir kökü tutulumuna bağlı kola, bacağa yayılan ağrı, kuvvetsizlik ve refleks kaybı olabilir. bundan başka boyun omurlarındaki bu düzensiz kemiksi çıkıntılar dolaşım bozukluğuna neden olarak baş dönmesi, kulak çınlaması, yüzde uyuşma, baş ağrısı yapabilirler.tedavi

tedavi hastanın eğitimi ile başlar. hasta hastalığı konusunda bilinçlendirilmeli, ağır egzersizlerden ve zedelenmiş eklemin aşırı kullanılmasından sakınması öğretilmelidir. kilo verilmesi ile aşırı yük taşıyan eklemlerdeki osteoartrit semptomları (kalça, diz) azalır. ağrılı dönemlerde istirahat öneri edilir.fizik tedavi ve kaplıca tedavisi: hastaların şikayetlerini azaltmada olabildiğince etkili tedavi yöntemleridir.egzersiz: tutulan eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirmeye yönelik egzersizler ekleme binen yükü azaltarak koruyucu etki gösterirler.çevresel düzenlemeler: hastanın yaşadığı ve çalıştığı ortamın şartlarının ona göre düzenlenmesi. sandalye boyunun arttırılması, tuvaletin yükseltilmesi. gibi.

eklem içerisine yapılan enjeksiyonlar: steroid veya hyolomonat enjeksiyonu ağrıyı geçici müddet azaltmak için yapılmaktadır.cerrahi tedavi: tüm bu tedavilere yanıt vermeyen, ağrıları geçmeyen ve günlük yaşam aktivitelerini yapmakta zorlanan hastalara protez takılabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder