?

Dengeli beslenme

Dengeli beslenme

Tüm yiyecek ve içecekler hiçbir biçimde vücudumuz için lazım tüm maddeleri içermemektedir. dolayısıyla yiyecekleri gruplandırmak ve ona göre hareket etmek gerekmektedir. yiyecek ve içecekler şu gruplardan oluşmaktadır: et, süt, ekmek ve tahıl, meyve ve sebze, şeker ve yağ grubu. bu saydığımız bütün gruplar, insan organizması için lazım olup, bunların dengeli olarak alınması çok mühimdir. bu yiyeceklerden gelişi güzel birinin daha çok veya daha az alınması, ilerde sağlık ve estetik sorununa sebebiyet vermektedir.

pekçok rejim programına göre, gelişi hoş yapılan kilo verme gayretleri neticesinde genellikle istenen netice alınamamaktadır. söz konusu rejim programlarından sonra vücut açlık hissini sürekli hissettiğinden, kendi koruma mekanizmalarını harekete geçirerek, eski kilonun da üstünde bir kiloya kadar kendini ayarlamakta ve rejim sonunda süratle o noktaya doğru kiloyu yönlendirmektedir. bu sebepten, vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren ve vücudu sürekli aç bırakarak, metabolizmayı yavaşlatan ve yağ yakma sürecini pasif hale getiren beslenme programlarından kaçınmak gerekmektedir.

burada doğru olan uygulama vücudun tüm işlevlerinin normal çalışabilmesini sağlayıp, metabolizmayı koruyan ve yağların azaltılarak, kas hacmini arttıran yeni bir yaşam tarzına yönelmektir.

beslenmemizde, esas gıdaları hiç ihmal etmememiz gerekir. bu konuda önemli olan yağ alımını yeterli ölçüde sınırlamaktır. bugün dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde insanlar, günlük kalorilerinin %40-90' ını yağlardan almakta ve dolayısıyla şişmanlık denilen problemi yaşamaktadırlar.

bu durumu dikkate alırsak, yağ alımınızı günlük kalori ihtiyacınızın %20-30' u civarında sınırlayarak, hiçbir sağlık problemi olmadan kilo verme çabalarında sağlam adımlar atmış olursunuz.

örneğin günlük yiyeceklerimiz içerisinde önemli bir yer tutan ve kilo aldırıcı hiçbir tesiri olmayan salatanın içerisine ilave edilen soslar, onu tam bir kilo aldırıcı yiyecek durumuna getirmektedir.

bunun dışında akşamları içilen bir bardak içkinin yanısıra alınan yağlı kuruyemişler ortalama %75 yağ içerdiklerinden zayıflama rejimlerinin baş düşmanı olabilmektedirler. örneğin bir avuç fıstık ortalama 400 kalori vermektedir. oysa kuruyemiş alırken yapılacak küçük bir ayarlama bu fazla kalori alma konusunu tamamen ortadan kaldıracaktır. bunun yerine alınacak 3 adet kestanenin yağ oranı ise yağ oranı 1 gramdan az olup, kalorisi de sadece 66' dır.

yine yeme alışkanlıklarımızdan olan pastadan vazgeçemiyorsanız, çikolatalı ve kremalı pasta yerine meyveli tart yiyerek bu damak tadınızı sağlayıp daha bilinçli hareket ederek yağların kalorisinden kurtulmuş olursunuz.

şimdi sıra şekere gelmektedir. bu da son derece dikkat edilmesi gereken bir maddedir. günlük yiyeceklerimizde şeker ve benzeri gıdaları düşük miktarda tutmak, kilo kontrol ve zayıflamada en önemli konular arasındadır. fakat burada unutulmaması gereken nokta şudur; aynı oranda alınan yağ, söz konusu şekerin iki mislinden daha fazla kalori vermektedir.

burada çok önemli unsurlardan bir diğeri de lifli gıdalardır. beslenmenizde lifli gıdalara önemli bir yer ayırırsanız sayılamayacak kadar çok fayda sağlamış olursunuz. örneğin lifli gıdalar sizi pekçok barsak hastalığından koruduğu gibi, kan şekerinin ve kolesterolünün de düşmesini sağlayarak önemli bir sağlık avantajı kazandırmaktadır. bundan başka, lifli gıdaların çoğu sindirilirken verdikleri enerjiden daha fazlasını harcatmaktadır.

ilgi alımlı olan bir husus da ekmek hakkındaki yanlış inanıştır. ekmek önemli bir tahıl grubu yiyeceği olup, sanıldığı gibi, yenmesinin kilo aldırma açısından bir riski yoktur. yapılan diyetlerde, pekçok kişi, ekmek yerine peyniri tercih etmektedir. oysa aynı orandaki peynir, ekmeğe göre 5 kat daha fazla kilo aldırmaktadır. ancak ekmek alımının da ölçülü, dengeli, kepekli ve koyu renk olması daha uygundur.

pirinç, makarna, tahıllar, taneli yiyecekler, sebze ve meyvelerden meydana gelen ve hayvani yağları azaltılmış yiyeceklerden oluşturulan menü, yeterli kalori alımıyla uygulandığında ve yeterli ölçüde sıvı ile (en az iki litre) takviye edildiğinde, dengeli beslenme ve uygun bir yaşam stili için en önemli mesafeyi katetmiş ve bu noktadan başlayarak fazla kilolarınızın atılması ve sağlıklı yaşam yolunda emin adımlar atmış olursunuz.

yeme konusunda çok önemli bir diğer konu da yenen öğünlerin yeterince ideal oranda olması ve vücuda açlık sinyalleri verdirilmemesidir. aynı zamanda günlük öğün miktarı da en az 4-6 kez olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder