?

Diger el problemleri

Diğer el problemleri

Yaşınız ve işiniz ne olursa olsun elleriniz devamlı olarak çalışmaktadır. elleriniz çok önemli olduğu için gelişi güzel bir sorunla karşılaşıdığında ortopedik cerrahınıza başvururak husus hakkında bilgi ve tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz. artrit gibi inflamatuar hastalıklarda,hamilelik ve elin aşırı kullanımı gibi durumlarda oluşabilir.

erken tanı konduğunda elin istirahatini takiben germe egzersizleri yapılması,ya da steroid enjeksiyonları yapılması ile tedavi edilebilir. bu tedavilere yanıt alınamadığı vakit cerrahi tedavi uygundur. cerrahi sonrası elin hareketlerini düzenleyecek bir fizik tedavi yazılımı uygundur.

elde artritis: elde artritis en sık başparmağın tabanında gelişir. başparmağın kullanımı ile artan ağrı tipik bir özelliğidir. erken dönemde istirahat,anti enflamatuar ilaç tedavisi,ekleme steroid uygulamaları,atel kullanımı gibi tedaviler denenebilir.

ileri evrelerde ağrıyı azaltmak ve işlevi geri getirebilmek için cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir.

heberden nodülleri el parmaklarının son eklemlerinde meydana gelen ve osteoartritisin klasik bir bulgusu olan deformasyonlardır. burada eklem yüzeylerinin bozulmasına bağlı olarak kemikte gelişen çeşitli çıkıntılar kendisini bu görüntü ile ortaya koyar. bu nodüller ağrısız oldukları ve işlevleri etkilemediği için tedavi edilmesine gerek yoktur. bu grup hastada hastaların el hareketlerini sürdürmesi en önemli amaçtır.

duputyren kontraktürü: el ayasında yer alan fasia adı verilen bir katmanın kalınlaşması ile ailesel geçiş belirten bir hastalığıdır. bu hastalıkta elin parmaklarının hareketini sağlayan tendonlar, kalınlaşma nedeniyle hareketlerini kaybedebilir. burada hastalığın ailesel olduğu,sigara kullanımı,damar hastalıkları ile ilişkisi,epilepsi ve diabet ile bağlıntılı olduğu bilinmektedir.

tedavide zaman zaman steroid enjeksiyonları ağrılı olan nodüller için kullanılsa da ana tedavi cerrahidir. cerrahi elin hareketlerinde kısıtlanmanın oluştuğu an yapılır,el ayasındaki yapışıklıkların çıkarılmasını içerir.kaynak: istanbul ortopedi grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder