?

Dis beyazlatma (bleaching)

Diş beyazlatma (bleaching)

Beyazlatma işlemi nedir ve nasıl yapılıyor ?

beyazlatma, dişlerin yapısında bulunmakta olan (yani içerisine sinmiş) renklenmeleri ortadan kaldırma işlemidir.

bunun, klinikte doktor tarafından yapılan ve dişlerin yüzeylerine yapışan diş beyazlatma jeli için özel yerler ayrılmıştır.

beyazlatmada kullanılan özel ilaçlar set durumunda şırıngalarda sunulur ve taşıyıcı kalıpta hazırlanmış olan bu özel yerlere sıkılarak ağıza uygulanır. günde ortalama 6-8 saat (tercihen uykuda) takılır. ortalama birkaç günde başlayan farklılaşma ile bir hafta içerisinde en az 2-3 ton beyazlaşma elde edilir.dişlerinizde daha önce yapılmış olan dolgular ve kaplamalar bu sekilde beyazlatılamazlar, renkleri aynı kalır...

 

beyazlatma işlemi herkese tatbik edilebilir mi ?

hemen herkese beyazlatma tedavisi tatbik edilebilir.

ancak gebe ya da emziren anneler ile çocuklarda yeterli araştırmalar olmadığından kliniğimizde bu hastalara beyazlatma tedavisi uygulanmamaktadır.yaklasik %10 luk bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir.bu nedenle beyazlatma hizmeti veren tecrübeli bir diş doktorunun fikrini sormak faydalı olacaktır.  neden bazı insanların dişleri gri ya da koyu sarı renkli ?dis rengi aynı göz ya da ten rengi gibi kişiden kişiye farklılık gösterir.diş rengini etkileyen bir çok faktör vardır.bunlar: kalıtımsal faktörler, dış faktörlerin (çay, kahve, sigara gibi) boyaması, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür sebebi ile, yaşlılıkla, beslenme stili ile, dişe gelen bir darbe sebebi ile olabilir.  

dişler beyazlatmadan sonra eski durumuna geri döner mi ?

beyazlatma tedavisi uygulanan hastalarin %75'inde geri dönüş görülmemektedir. ancak değisim olduğunu söyleyen %25'lik grupta 6 ayda bir sadece bir gece uygulama yaparak, ilk uygulama sonrası ortaya çıkan beyazlık tekrar elde edilmektedir.  

tedavi süresince nelere dikkat etmek gerekmektedir ?

beyazlatma işlemi süresince, şayet sigara içiyorsanız taşıyıcı kap-kalıp ağzınızda iken sigara içmemeniz gerekmektedir.

ayrıca dişlerde renkleşmelere yol açabilen gıdalar (çay-kahve, kolalı içecekler vb... gibi) alınmamalıdır.

tedavi sırasında en sık görülebilen sorun olan duyarlılık gelişen ilaçlar sayesinde olabildiğince azalmıştır.

hastaların %5 15'inde görülebilen duyarlılık en fazla soğukta kamaşmalar olarak tarif edilmektedir, bundan başka dil ve dudakta kabarmalar görülebilir.ancak, bir kaç gün içerisinde ortadan kalkar.  beyazlatma işlemi zararsız mıdır ?

kliniğimizde uyguladığımız beyazlatma ajanlarının hiçbir kalıcı zarara yol açmadığı çeşitli çalışmalarla ıspatlanmıştır.

ancak daha yüksek konsantrasyonlar - bilhassa duyarlılık açısından - dikkatle kullanılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder