?

Dis dolgulari

Diş dolguları

Ürüme olasılığı olan bölgelere dolgu yaptırarak çürükten korunabilir miyiz ?

hayır.

sağlam bir organı çürüyecek diye kopartıp almak olası değildir. diş korumada en aktif tedbirin dişleri fırçalamakla alınacağını tekrar hatırlatalım.

 

dolgu nasıl yapılır ?

günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu yalnızca dişe tutunur, yapışmaz. dolayısıyla diş doktorları dolgu yaparken bazı tutucu tedbirler alırlar.

bu tedbirler özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla olası olur. dolgu yaparken ana kural olarak iyi bir kavite (oyuk) hazırlanır; ve dişe  yapılacak dolguyla çürümeden önceki doğal şekli tekrar verilmeye çalışılır.

 

hangi dolgu maddeleri seçilir ?

dolgu maddesini seçerken diş doktorları maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde olası olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne alırlar. şimdi sizlere birkaç tip dolgu maddesi ile ilgili bilgi vermek istiyoruz:1. amalgam dolgular (metal dolgular)çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir;

fakat görünümü estetik değildir. içerisinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az oranda bakır ve çinkodan meydana gelen tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. karışım diş doktoru tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu birkaç saatte sertleşir. özellikle  azı dişleri için günümüzde kullanılan en iyi dolgu maddesidir.2. porselen simanlar, kompozitler (diş renginde dolgu)estetik dolgu maddeleridir (bonding); fakat amalgam kadar dirençli değillerdir. en fazla ön dişlerde kullanılırlar.3. inlaylarinlaylar döküm, dolgulardır. dolgu için şekillendirilmiş oyuğun (kavite) ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. özel teknik ve çok duyarlı çalışma gerektirirler.amalgam nedir ?

amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır.

amalgam; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir.

karışımın %45-50'sini oluşturan civa, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. 150 yıldan beri geliştirilerek kullanılmakta olan amalgam dolgular, çok sayıda dişin korunarak ağızda kalmasına hizmet etmiştir.amalgamdaki civa zararlı mıdır ?

amalgam dolgudaki civa zehirli değildir.

civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer. çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan civa miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan orandan çok daha küçüktür.tüm bilimsel araştırmalarla civanın zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. amalgamlar söküldüğünde civanın oluşturduğu düşünülen bazı hastalıkların iyileştiği iddia edildiği halde bilimsel olarak ispatlanamamıştır. dişhekimleri amalgamı niçin tercih ederler ? amalgam hala en zararsız, en uzun ömürlü ve en ucuz dolgu maddesidir. yılda, bir milyardan fazla amalgam dolgu yapıldığı hesaplanmıştır. diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilirler.porselen, altın ve beyaz dolgular gibi dolgu malzemeleri hem daha pahalıdırlar hem de daha çok vakit ve dikkat arzu ederler. bundan başka altının dışındakiler amalgam kadar uzun ömürlü değildir. amalgam ancak civaya alerjisi kesin olarak tespit edilenlerde kullanılmamalıdır ki, bu da yüzde birden fazla daha düşük bir olasılıktır. gerekmediğinde amalgam dolgular sökülmemelidir. çünkü hem luzumsuz masraf getirmekte hem de dişe zarar verme olasılığını arttırmaktadır. amalgam restorasyon sonrası hastaya uyarılar uygulamanın yapıldığı tarafı en az bir saat kullanmaması ve takip eden 24 saat içerisinde de dikkatli olunarak sert şeyleri o bölgede çiğnememesi hastalardan istenmelidir. hastaya 24 saat geçtikten sonra polisaj işlemi, için ikinci bir randevu verilmelidir. bu uygulama, hem amalgamın metalik özelliklerini iyileştirme hem de kullanım sonrası restorasyonun anatomik ve fonksiyonel olarak tekrar gözden geçirilme olanağını sağlayacaktır. amalgam dolgulardan sonra kısa süreli bir sıcak-soğuk duyarlılığı olabilmekte ve bu zaman geçtikçe kaybolmaktadır. ancak ender olsa da bazı kişilerde ağızda çeşitli metaller bulunduğunda ya da çatal gibi başka bir metal girdiğinde elektriklenmeden doğan hassasiyetler olabilmektedir. geçmeyen duyarlılıklarda duyarlılığın sadece bu sebepten olduğuna emin olduktan sonra restorasyonu metal olmayan bir restoratif madde ile değiştirmek çözüm olabilir.kompozit dolgular nasıl yapılır ?

kompozit dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. tüm bu işlemler amalgam dolgu işleminden daha uzun sürer. ancak amalgamın en az iki katı kadar daha pahalıdır. kompozit dolguların ağızda kalma müddeti de 7-10 yıldır ki bu müddet amalgamın ömrüne yakındır. ancak çok büyük dolgularda durum amalgamın lehinedir. kompozit reçinelerin avantaj ve dezavantajları: bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. bundan başka bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini önler. kompozitler, sadece çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve şeklini değiştirerek kozmetik tesirleri için de kullanılabilmektedirler. en önemli avantajsız tarafı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

 

kompozit restorasyonlar sonrası hastalara uyarılarkompozitlerde de artık aynı seansta polisaj işlemi yapılabilmektedir. ancak çok büyük restorasyonlar ya da çok diş için yapılan seri restorasyonlarda hastayı bir defa daha kontrole çağırıp varsa lazım düzeltmeleri yapmak hem estetik hem fonksiyon açısından çok daha iyi olacaktır. bu materyallerle ön dişlerde çok büyük kayıplar restore edilebilmekte dolayısıyla hastaların ısırmada dikkatli olmalarının bu restorasyonların ömrünü uzatacağının da anlatılması gerekir. bilhassa (fasial) yüzde yapılan uygulamalardan sonra ne kadar iyi polisaj yapılmış olsa da boyayabilen yiyecek ve içeceklerin dolguların renklerini değiştirebileceği yine hatırlatılmalıdır.aşınma sebebi ile restore edilmiş dişlerde daha çok dikkat edilmesi gereken şey de hastaya çok sert olmayan diş fırçaları önermek ve fırçalama yöntemlerinde düzeltmeler yapabilmelerini sağlamaktır. bu tavsiyeler geniş (fasial) yüz restorasyonları için de geçerlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder