?

Dis rontgeni

Diş röntgeni

Diş röntgeni nedir ?diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir.çocuğumdan ne hedefle diş röntgeni çekiliyor ?

diş röntgeni dişhekiminin dişler yada çenelerle ilgili sorunları teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. örneğin ağız içi muayene ile yalnızca büyük çürükler teşhis edilebilirken, röntgenle başlangıç çürükleri saptanabilir. ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle saptanabilir.diş röntgeninin çocuğuma zararı var mıdır ?modern teknik ve metodlarla çekilen diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. dolayısıyla de diş röntgeninden yayılan radyasyonun çocuğa bir zararının olması söz konusu değildir. aksine teşhiş açısından röntgenden elde edilen fayda çok fazladır.kaç çeşit diş röntgeni çekilebilir ?

esas olarak ağız içi ve ağız dışından olmak üzere iki çeşit diş röntgeni çekilebilir. ağız dışından çekilen röntgenlerde film ağız dışına yerleştirilirken, ağız içerisinden çekilen röntgenlerde film ağız içerisine yerleştirilir. genel olarak ağız içerisine yerleştirilen filmler birkaç diş ve çevre dokular izlenebilirken, ağız dışına yerleştirilen filmlerle çene kemiklerini de içerisine alan daha geniş bir alan izlenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder