?

Diyabet belirtileri

Diyabet belirtileri

Tıp ı diyabet

diyabet belirtilerinin öğrenmiş olunması hastalığın erken devrelerinde tanı ve tedavi olanağı temin eder. tip ı diyabetin yani, çocuklarda ve gençlerde başlayan şekerin başlangıç şikayetleri çok barizdir. günler içerisinde veya 1-2 hafta içerisinde:

aşırı susama ve su içme

bol bol idrar yapma

aşırı iştah ve çok yeme

buna karşın zayıflama

halsizlik

görülebilir. daha ileri günlerde şekerin aşırı yükselmesi ve kanda aseton artışına bağlı olarak:

iştah artışı yerine iştahsızlık

bulantı

karın ağrısı

halsizliğin artışı

şuur bulanıklığı

koma hali

görülebilir.

tanı

şikayetler çok belirgindir. aile, çocuğunun kısa zamanda kilo kaybederken adeta eridiğini bildirir. kan şekeri tahlili ile teşhis konur. tip ı diyabetlilerin yarısına yakını yüksek şeker koması ile tanınmaktadır. dolayısıyla benzer şikayetleri olan çocuklarda diyabetin başlangıç belirtileri erkenden farkedilmeli ve tanı konulmalıdır. şikayetlerin ortaya çıktığı dönem aşırı stresli veya bazan kış mevsimine rastgelebilir. bazan şikayetler ortaya çıkmadan önce ateşli bir hastalık geçirilmiş olabilir.

tıp ıı diyabet

40 yaşından sonra başlayan tip ıı diyabette ise belirtiler her zaman belirgin değildir. hastalarda susama, çok su içme, ağız kuruması, bol bol idrar yapma, geceleri idrar yapma isteği, aşırı iştah, her vakada görülmeyebilir. bazı hastalar zaten aşırı iştahlı oldukları için yıllardır çok yemek yediklerini söylerler.

halsizlik

isteksizlik

inatçı kaşıntı

yaralar, bilhassa cilt yaraları (boyunda, sırtta sivilceler)

ağızda kötü bir tad hissi

görülebilir; hanımlarda vaginal kaşıntı çok belirgindir.

tanı

hastaların 1/3 ü teşhis edildikleri anda anlamlı bir şikayetleri olmadığını bildirmektedirler. tip ıı diyabet ileri yaşlarda daha sık sık görüldüğünden bazı hastalar şikayetlerini önemsememekte çoğu zaman yaşlanma belirtisi olarak görmektedirler.

bazı hastalar şekerin komplikasyonları ile de belirti verebilir. örneğin, ayaklarda yanma, uyuşma, keçelenme, iğnelenme hissi, bulanık görme, erkeklerde cinsel gücün azalması veya tamamen kaybolması şeker hastalığının belirtisi olabilir. şeker hastalığı yönünden riskli olan kişilerde çeşitli hastalığı başlatabilir. bunlar arasında aşırı duygusal yüklenme diğer anlatımla büyük üzüntü veya sevinç, ameliyat, enfarktüs gibi damarsal olaylar, enfeksiyonlar sayılabilir.

gizli şeker

tip ıı diyabette hastalığın gelişimi yavaş yavaş olduğundan, belirtiler başladığında hastalık genellikle en az 5 yıllıktır. dolayısıyla şekere yakalanma riski olanlar tertipli olarak kendilerini izlerlerse erken dönemde teşhis konabilir. bazı hastalar ise hiç bir belirti göstermemekte tesadüfen yapılan kan şeker tahlili ile tanınmaktadır. buna şikayetsiz şeker denir. halk arasında gizli şeker adı ile bilinen durum bundan farklıdır. gizli şeker tıpta şekere karşı tahammül azalması (bozulmuş glikoz toleransı) adı ile bilinir. şeker hastalığı değildir. kan şekeri açlıkta 140'ı geçmemiştir. bu hastalar iyi tedavi edilmediğinde kan şekeri yükselir ve gerçek şeker hastalığı başlayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder