?

Diyabetlide ayak bakiminin onemi

Diyabetlide ayak bakımının önemi

Diyabetlilerde yıllar içerisinde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ayak bakımıdır. çeşitli nedenlerden dolayı diyabetlinin ayaklarına özel özen göstermesi gerekir. bunlardan ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları, mühimdir. diyabet, yaşlanma, sigara içimi gibi nedenlerle bacak damarlarında sertleşme, kireçlenme ve dolaşım bozuklukluğu ortaya çıkmaktadır.

diğer yandan tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin fonksiyonları bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir (nöropati). böylece ayaklardaki yaralanmalar hissedilmemekte, fark edilememekte olaya, enfeksiyon (iltihap) eklenmekte ve fark edildiğinde tedavisi zor olmaktadır.

unutulmaması gereken nokta; vücudun ağırlığını taşıyan ve en fazla basınç altında kalan organlardan biri olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur.

bahsettiğimiz bu risk etkenleri, hastalıkla uzun müddet beraber yaşayan ve kan şekeri kontrolü iyi olmayan hastalarda daha sık görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder