?

Diyabette damar sertligi

Diyabette damar sertliği

40 yaşından sonra ortaya çıkan diyabette büyük damar bozuklukları daha sık sık görülmektedir. büyük damar hastalığının buradaki adı ateroskleroz'dur. yani damar sertliğidir.

damar sertliğinin risk etkenleri, yani oluşumunu arttıran faktörler;

yüksek tansiyon

kanda kolesterol ve trigliserit artışı

şişmanlık

diyabet

hareketsiz yaşam

stresli psikolojik yapı

ailede damar sertliğinin fazla oluşu

sigara diyabetlilerde diğer risk etkenleri de sıklıkla göründüğünden damar sertliği daha kısa müddet içerisinde ortaya çıkmakta daha ağır seyretmektedır.

bu hastalık, kalbin damarlarını etkileyerek yürürken, merdiven çıkarken, nefes darlığı, gögüs ağrısına neden olmakta bazan damarların tıkanması enfarktüs olarak kendini gösterebilmektedir. zaman zaman enfarktüs diyabetlide ağrı olmadan veya terleme, fenalık, bulantı gibi hafif belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.

beyin damarlarında daralma ve tıkanmalara bağlı olarak ani baş dönmeleri vücudun bir yarısında felç ve yarı felçler, ayak damarlarındaki daralmaya bağlı olarak yürürken baldır ve uylukta ağrı, ayaklarda kılların dökülmesi, tırnakların geç uzaması, yaraların geç iyileşmesi biçiminde belirtiler olabilir. bu organların etkilenmesi yalnızca kan şekerine bağlı değildir. dolayısıyla diyabetlilerde kalp hastalıklarının yukarda sayılan diğer risk etkenlerinin varlığı da mühimdir. çünkü bu etkenler iyi yönde değiştirilebilmekte tedaviyle düzeltilebilmektedir. düzeltilebilen bu nedenlerin araştırılması ve erkenden tanı konması çok mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder