?

Diyabette noropati

Diyabette nöropati

Diyabete bağlı sinir dokusu bozulması kontrol edilmeyen diyabet yıllar içerisinde sinir sistemini etkileyebilir. buna diyabete bağlı nöropati denir.

nöropati, ellerde, ayaklarda, mide barsak sisteminde, idrar, dışkılama ve cinsel fonksiyonlarda, tansiyon ve kalp çalışmasında terlemede değişiklik oluşturabilir. bunlardan en mühimi ayak sinirlerinde olanıdır. ayağın dokunma, ağrı, hareket, ısı düzenleme fonksiyonları bozulabilir. ağrıyı hissetmede azalma, üşüme veya yanma, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme ve ayak ağrısı ortaya çıkabilir. ağrı ve dokunma hissinin azalması ayak yaralanmalarındaki ağrıyı azalttığı için yaralarda infeksiyon ortaya çıkmakta ve tedavisi güçleşmektedir.

nöropati, saptananlar ayak bakımını çok daha dikkatli yapmalıdırlar. ağrı, yanma ve uyuşma yakınmaları bazan insülin tedavisi ve çok iyi kan şekeri kontrolü ile kaybolabilmektedir. bazı ilaçlar nöropati tedavisinde araştırılmakta ve umut verici neticeler elde edilmektedir. doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder