?

Diyafragmatik fitik

Diyafragmatik fıtık

Diyafragmatik fıtık, diyaframda normal olmayan bir açıklığın karın bölgesi içeriğinin bir kısmının göğüs bölgesine doğru taşmasını olası kıldığı durumlarda meydana gelir. çok ciddi vakalarda, mide ve barsakların büyük bir kısmı, kalp ve akciğerlerin yer değiştirmesine sebep olur.

bu anormallik doğumdan kısa bir müddet sonra bebeğin fıtık yüzünden solunum güçlüğü çekmesi ile teşhis edilir. bu durum bebeğin hayatını tehdit eden bir durumdur ve acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir. bununla beraber; çoğunlukla fıtık aylar sonrasına kadar kendini belli etmeyebilir.

geç ortaya çıkan diyafragmatik fıtık semptomları arasında kusma, ağır karın ağrıları, beslenme sonrası rahatsızlık ve kabızlık sayılabilir. kimi vakit gelişi hoş bir belirti ortaya çıkmaz ve sorun ancak rutin röntgen çekimleri anında keşfedilebilir. şayet doktorunuz bebeğinizde diyaframatik fıtıktan kuşkulanıyor ise, teşhisi desteklemek için röntgen çekimine gerek duyulabilir.

ameliyat lazım bir tedavi şeklidir. doğduktan sonraki ilk 3 gün anında diyafragmatik fıtık teşhisi konan ve hastalıktan ciddi biçimde etkilenmiş olan bebeklerde, ölüm oranı %50 dir. bununla beraber, solunum güçlüğü şikayeti olmayan bebeklerin çoğu yaşamda kalmayı başarabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder