?

Diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir ?

Diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir ?

Dünya sağlık örgütü'nün sağlık raporunda şişmanlık, " vücutta fazla oranda yağ birikmesi neticesi ortaya çıkan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemi " olarak tanımlanmaktadır. aşırı besin alımı, yetersiz fiziksel etkinlik, kalıtım, nöroendokrin etmenler, psikolojik problemler, cinsiyet, eğitim seviyesi, evlilik, doğum sayısı, sigarayı bırakma, alkol kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak gelişen şişmanlık yalnız olarak olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır.

komplikasyonları arasında ilk akla gelenler: kalp-damar hastalıkları, kabızlık şikayeti varsa ortadan kalkar, böylelikle kilo vermeye de yardımcı olurlar. kalın bağırsak kanserinden koruyucu etkileri de mevcuttur. bu sebeple haftada 2-3 kere kurubaklagil yemeği yenilmelidir. bundan başka buğday ekmeği yerine kepek, çavdar, yulaf ekmeğini; pirinç yerine bulguru tercih etmekte fayda vardır. hatta pirinç, makarna, erişte ve unun da kepekli olanlarını kullanmak daha sağlıklı olacaktır. sebze ve meyveler de posa içermektedir. ancak posaları kabuk ve kabuğa yakın yerlerde bulunduğu için, soyulmadan yenilebilenleri iyi bir biçimde yıkadıktan sonra kabukları ile tüketmek her zaman için daha yararlı olacaktır.

diyete ilave olarak kesinlikle spor da yapılmalıdır. dünya sağlık örgütü en fazla tempolu yürümeyi önermektedir. bunun dışında; çok hafif tempoda koşma, bisiklete binme, yüzme, tenis, aerobik ve jimnastik stili kalbi çalıştıran sporlar yapılması da ideal görülmektedir. sporu hiçbir zaman ödev olarak görmeyiniz. bu da tedavinin bir parçasıdır. amaç; metabolizma hızını düşürmemek, kilo verirken bir noktada ağırlığın hareketsiz kalmasını önlemek, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamak ve en mühimi sağlıklı hayata adım atmaktır. sonuç olarak " 1 saat" dediğimiz günün yalnızca %4'üdür. kişi kendine egzersiz için vakit ayırmalı ve kesinlikle bu hakkını kullanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder