?

Diyet yapmak isteyene bu bahaneler bosa

Diyet yapmak isteyene bu bahaneler boşa

Diyete başlayıp zayıflayamadığı için ümitsizliğe kapılanların, 'su içsem yarıyor', 'çok az yiyorum, ama yine de kilo veremiyorum', 'kilolu olmam ailemden kaynaklanıyor' türü bahaneler uydurdukları ortaya çıktıdiyetisyen esin şeker'e göre, diyetten kaçanların ifade ettikleri bahaneler şu şekilde sıralanıyor: 'çok az yiyorum, yine de kilo veremiyorum' " kalorisi düşük yiyeceklerle beslenmek ve hareketli bir hayat sürmekle istenilen ölçülere basitçe ulaşabilirsiniz. çok az yediğiniz halde kilo veremediğinizi düşünüyorsunuz. peki şimdiye kadar hiç yediğiniz yiyeceklerin listesini tuttunuz mu ? bir gün boyunca yediklerinizin listesini tutsanız, düşündüğünüzden çok daha fazla yediğinizi göreceksiniz. belki de çok fazla abur cubur yiyorsunuz ve bunları normal yiyeceklerden saymadığınız için az yediğinizi düşünüyorsunuz. "

'sevdiğim yiyeceklerden vazgeçmek istemiyorum'

" diyet yaparken sevilen yiyeceklerden vazgeçmeye neden yok. ancak çikolata, patates cipsi ve dondurmadan vazgeçemeyenler, bu yiyeceklerden az oranda ve çok sık olmamak kaydıyla yiyebilir. bir an için kendinizi kaybedip, diyetten derhal vazgeçmeniz riskini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. "

'daha önce pek çok kez denedim, ama başarı gösteren olamadım'

" diyet yapmayı daha önce deneyip başarısızlığa uğrayan insanların olabilir. sakın vazgeçmeyin, geçmiş tecrübelerinizden de ders alarak hatanızı fark etmeye çalışın. diyetiniz sırasında, çok katı kurallar mı koydunuz. kısa zamanda çok fazla kilo kaybetmek mi istediniz, bir başkası istediği için mi rejime başladınız. tüm bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışın. bu kez daha önce yaptığınız hataları yapmayın. daha gerçekçi olun, ne kadar sürede kaç kilo verebileceğinizi iyi hesaplayın ve harika olmasanız da en azından elinizden geleni yapabileceğinizi düşünün. "

'diyet yiyecekleri çok pahalı'

" diyet bisküvileri, kekleri, çikolataları pahalı olabilir. fakat bunları yemek yerine, kolaylıkla satın alabileceğiniz en az diğerleri kadar etkili olan sebze, meyve, pirinç, yoğurt ve beyaz eti deneyin. böylece kendi rejim yemeklerinizi ortaya çıkartabilirsiniz. sonuç olarak, hem paranız cebinize kalır, hem diyetiniz yarım kalmaz. '

'sigarayı yeni bıraktım, bir de rejim yapamam'

" sigarayı bırakma dönemlerinin yeme alışkanlıklarını değiştirmek için en ideal vakit olduğunu unutmayın. bunu başarabilmeniz için pozitif düşünmeniz, kendinizi meşgul etmeniz ve planlı olmanız yeterli olur. acıktığınızı hissettiğinizde derhal bir elma ya da başka bir meyve yiyin. bir yandan da sigarayı bırakırken, öte yandan yeme alışkanlıklarınızı da değiştirebilir ve bu dönemi kendiniz için pozitif bir hale çevirebilirsiniz"

'kilolarım ailemden geliyor, şişmanlık bizim genlerimizde var'

" şişmanlık bir yönüyle genlere bağlı olabilir. ama bu durum rejim yapan kişinin hiç kilo veremeyeceği anlamına gelmez. ailenizde kalıtsal olarak gelişen bir şişmanlık söz konusu ise, siz sağlıklı bir rejim programıyla ve tertipli egzersizlerle kilo verebilirsiniz. sizin şanssızlığınız büyük olasılıkla bünyenizin, ufak yaşınızdan beri size verilen geniş porsiyonlar, kızartmalar ve çikolatalara alışmış olmanızdan kaynaklanıyor. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder