?

Diyetiniz size ozel mi ?

Diyetiniz size özel mi ?

Şişmanlık; aşırı beslenme, yetersiz fiziksel etkinlik, kalıtım, nöro-endokrin etmenler, psikolojik problemler, cinsiyet, eğitim seviyesi, evlilik, doğum sayısı, sigarayı bırakma, alkol kullanımı gibi pek çok farklı faktöre bağlı ortaya çıkabiliyor.

şişmanlık, dünya sağlık örgütü (who) tarafından, " vücutta fazla oranda yağ birikmesi neticesi ortaya çıkan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu" olarak tanımlanıyor.

dolayısıyla bilinçsiz yapılan rejimlerin vücut metabolizmasını bozduğu ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı belirtiliyor. sağlıklı bir biçimde kilo vermek için en iyi yöntem olarak da kişiye özel uygulanan rejimler gösteriliyor.

bilinçsiz yapılan rejimler metabolizmayı bozuyor

şişmanlık; aşırı beslenme, yetersiz fiziksel etkinlik, kalıtım, nöro-endokrin etmenler, psikolojik problemler, cinsiyet, eğitim seviyesi, evlilik, doğum sayısı, sigarayı bırakma, alkol kullanımı gibi pek çok farklı faktöre bağlı ortaya çıkabiliyor. konuyla ilgili görüşlerini aldığımız diyetisyen canan özal kuzum' a göre nedeni her ne olursa olsun şişmanlık yalnız olarak olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalık; " kontrolsüz uygulanan sağlıksız rejimler, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açıyor. "

bilinçsiz kilo vermek çok sağlıksız

1. bireyin kilo vermeden önce kaç kilo vereceğini ve bu kiloyu ne kadar sürede verebileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. vücudun kilo kaybı, haftada yarım veya bir kiloyu geçmemelidir.

2. kişilerin uygulayacağı standart bir rejim yoktur, her rejim kişiye özel uygulanmalıdır. verilecek rejim kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına, cinsiyetine, iş koşullarına, bazal metabolizma hızına ve sağlık problemlerine göre hazırlanmalıdır.

3. diyette öğünler azar azar ve sık tüketilecek biçimde düzenlenmeli ve öğün atlanılmamalıdır. genelde rejim yapan bireylerin bütün gün boyunca aç kalıp metabolizmalarını zayıflattığı görülür.

4. rejimler genelde 3 ana ve 3 ara öğün olacak biçimde düzenlenir. fakat ana öğünler kadar önemli olan ara öğünler her zaman ihmal edilir veya atlanır. kan şekeri, kişi öğününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ve böylece rejim yapan kişide açlık hissi doğar. buradaki ara öğünlerin hedefi da kan şekerinin düşmesini ve açlık hissinin önüne geçilmesini sağlamaktır.

5. rejim içerisinde her besin grubunda bulunmakta olan besinler dengeli bir biçimde dağıtılmak şartı ile tüketilmelidir.

6. rejim sırasında en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

7. meyve ve sebzelere diyette çok fazla önem verilmelidir. bu besinler vitamin ve mineral açısından olabildiğince zengindir ve aynı zamanda posa içeriği yüksek besinlerdir. posa içeriği yüksek besinler kabızlık probleminin tedavisine de yardımcı olur.

8. yapılan en büyük hatalardan biri zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemlerde gözlenir. kilonun korunması gereken bu dönemde, şişmanlanmaya neden olan beslenme alışkanlıklarına geri dönüş yapılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder