?

Diz

Diz

Diz; uyluk kemiği(femur) ile kaval kemiği (tibia) arasındaki menteşe şekilli bir eklemdir. eklem iç ve dış olmak üzere iki bölümlüdür eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur.

eklem içerisindeki bütün kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülmüştür.

femur ve tibia arasındaki yük taşıyan kıkırdak yüzeyler, menisküs denilen iki esnek kıkırdaktan yapı ile korunur ve desteklenir. menisküsler "c" harfi şekilli ve kuş yuvası şeklinde kenarları yüksek ortası ince bir yapıdadır. bu yapı oval femur ile düz tibianın yapısal uyumunu temin eder, binen yükün bütün eklem yüzeyine dağılmasını temin eder,gelen darbeleri emer, eklemin sabitliğine yardımcı olur.

bağlar diz eklemini sabitleyen ana yapılardır. birbirinden tamamen ayrı yapılar olan bağlarla tendonları karıştırmamak gerekmektedir. bağlar her iki ucu kemiğe yapışan hareketsiz yapılardır, sınırlı esneklikleri vardır. tendonlar ise bir uçları kemiğe yapışan, diğer uçları adeleyle devam eden, adelenin hareketini kemiğe ileten yapılardır.

yan bağlar klasör iç ve dış yanlarında bulunur ve klasör her iki yana açılmasını engeller. dış yan bağ dışında klasör dışa açılmasını engelleyen klasör arka-dış köşesinde bağlar ve popliteus tendonundan meydana gelen posterolateral kompleks denilen bir ek yapı vardır. bu yapının zedelenmesine ilişkin bulgular ve tedavi gözden kaçabilir. ön çapraz bağ & ndash; acl- tibia ile femuru tam orta noktadan birbirine bağlar. işlevi klasör dönme hareketlerini kısıtlamak ve tibianın öne hareketini engellemektir. arka çapraz bağ & ndash; pcl- tibianın arkaya hareketini engeller.

dizin bütün bu anatomik yapıları boyunca kaslar uzanır ve birlikte çalışarak klasör koşmak, yürümek gibi hareketlerini yönetirler. kaslar bundan başka sabitliği sağlayan oluşumlara destek temin eder, korurlar. dizi yöneten iki ana grup kas vardır. ön uyluğun 4 başlı kası (quadriceps) leğen kemiğinden uyluğun ön yüzü boyunca uzanır, diz kapağı üstünden tendonlaşarak devam eder ve tibianın üst-ön tarafına yapışır. klasör doğrultulması-düzleştirilmesi hareketini yaptırır. aynı zamanda diz kapağı kemiğinin üst, iç ve dışına yapışan ayrı başları ile diz kapağının dengesini temin eder. klasör dönme hareketlerini kısıtlayarak acl ye, tibianın arkaya hareketini kısıtlayarak pcl ye yardımcı olur. uyluğun arkasında ikisi tibianın dışına, ikisi içerisine yapışan hamsring adeleleri vardır. hamsringler dönme hareketini ve tibianın öne hareketini kısıtlıyarak acl e yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder