?

Dogru giyinme rehberi

Doğru giyinme rehberi

Sa boy, dar omuzlar, geniş kalçalar... herkesin bir hatası var!kusurlarınızı kapatabileceğiniz ince noktaları neler ?ten ve saç renginize en yakışan renkler hangileri ?çalışıyorsanız, gardırobunuzda neler olmalı ?

kısa boypantolon: şayet vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. bacaklarınızı olduğundan uzun göstermek için ise yüksek belli ve düz inen pantolonlar seçin. kontrast renklerden ve iri desenlerden sakının. canlı renkleri üstünüzle aynı tonlarda olmak kaydıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

ceket ve gömlek: fazla uzun veya belde biten kısa ceketlerden sakının. bele oturan ve kalça hizasında kalan modeller seçin. düşük belli bir pantolon giymek istiyorsanız üstüne saçaklı, püsküllü veya payetli bir gömlek kullanabilirsiniz. altla üst arasında renk kontrastları yapmayın, illa bir kontrast yapmak istiyorsanız, kumaş türü kontrastları uygulayın: ipek bir elbise üstüne jean ceket gibi.

elbise: tek renk ve düz kesim elbiseler silueti daha uzun gösterir. bundan başka kadınsı ve seksi kesimleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. etek boyu baldırların ortasına hatta topukların derhal üzerine kadar inebilir.

şişmanlıkpantolon: pantolonlarınızı olası olduğunca krep gibi dökümlü kumaşlardan seçin.

üst: bilhassa pantolon üstüne, bacaklarınızın üst kısmına dek inen uzun tunikler giyin. göz alıcı, ilgi alımlı büyük desenler yerine tek renk ve koyu tonları tercih edin. dekolte kullanmaktan kaçınmayın ama kalın ve belinizi saran kemerlerden kaçının!

ceket: dökümlü kumaşlardan olanları tercih edin; olasıysa önünü iliklemeden giyin. ceketlerinizde büyük vatkalar yerine daha ufak, omuzlarınızı hafifçe yükseltecek vatkalar kullanın.

elbise - etek: hiçbir zaman vücudunuzu sarmamalı: streç kumaşlara veda edin! vücuda yapışmayan, uçuşan kumaşlar idealdir. renk olarak daha çok tek renk ve koyu tonlar kullanın. emprime seviyorsanız minik desenlileri tercih edin. etek boyu baldırlarınızın derhal altına dek inmeli; daha uzun boylar da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

geniş kalça

pantolon: geniş pantolonlarla kalçalarınızı gizleme etmeye çalışmayın. dökümlü kumaştan dikilmiş, düz kesim pantolonlar giyin. her zaman koyu ve tek renk tercih edin. hiçbir zaman ve hiçbir zaman tayt giymeyin!

üst: üstünüz ince ve kalçalarınız genişse, vücudunuzdaki bu farkı yok etmeniz gerekiyor. o halde, dikkati vücudunuzun üst kısmına çekecek tarzda gömlek, kazak, tişört vb. giymekte tereddüt etmeyin. çiçekler, geometrik biçimler, karışık renkler, hatta büyük aksesuarlar kullanın, minik dekolteler uygulayın. göz ve dudak makyajına ağırlık verin.

elbise - etek: eteklerinizde dökümlü kumaş ve nötr renkler (siyah, gri, bej gibi) kullanın. verev kesim ve büzgülü modellerden mutlaka sakının. bel oyuğu kalçanın derhal üstünden başlayan kesimler tercih edin. elbisede dikkat etmeniz gereken nokta, göğüslerinizi belirginleştirmek, kalçanızı ise saklamaktır. en doğru model, bel hattı olan ama bele fazla oturmayan, kalça yuvarlağını çıkarmayan düz kesimlerdir. diz altı etek boyu en uygun olandır.

boyun dekoltesi

boynunuz uzunsa, her stili uygulama yapabilirsiniz. bilhassa, oval açılmış dekolteler ve boyna bağlanmış ufak bir fular çok güzel duracaktır.

boynunuz kısaysa, "v" yakalı bluzlar veya "v" açılmış dekolteler tercih edin; boynunuz daha uzun görünecektir. fular kullanmamaya çalışın; boynunuzu iyice kısaltıp omuzlarınıza gömülmüş gibi gösterir. bunun yerine omuzlarınıza bir şal alın; böylece "v" dekolteniz de kapanmamış olacaktır.

omuz dekoltesi

omuzlarınız kareyse, asimetrik omuz dekolteli veya kolsuz giysiler seçin.

omuzlarınız yuvarlaksa, ince askılı kıyafetler sizin için idealdir.

omuzlarınız düşük ve darsa, reglan kollu giysiler giymeyin. omuz başlarını ortaya çıkaran, derin kol oyuğu olan kıyafetler omuzları daha geniş gösterir.

ayakkabı seçimi

topukta temel, giysinin etek uzunluğudur. diz ve diz altı hizasındaki bir etek uzunluğuyla 7 cm. den uzun bir topuk giyilebilir. mini bir etekle daha alçak topuk kullanmak gerekmektedir.

şişmansanız, vücudunuzla oransızlık yaratmamak için yüksek topuktan sakının, orta boy topuk idealdir.

kısa boyluysanız, yüksek ve ince topuk vücudunuzda dengesizlik yaratır, eğri ve kambur bir görünüm verir. 5-6 cm. lik bir yükseklik yeterlidir.

uzun boyluysanız, yine de çok düz ayakkabılar seçmeyin. az da olsa bir miktar topuk siluetinize alımlılık katacaktır.

ten ve saçınıza en ideal renklerbuğday ten - sarı saçen ideal renklertoz pembe, bebek mavisi, gri-mavi, lila, açık mor, açık yeşil ve nane yeşili.

dikkat!elektrik mavisi ve koyu kırmızı yüzünüze yakın kullanmanız durumunda çok sert bir etki yaratır. kaçının!

açık ten - sarı saçen ideal renklertoz pembe, bebek mavisi, gri-mavi, lila, açık mor, açık yeşil ve nane yeşili.

dikkat!elektrik mavisi ve koyu kırmızı yüzünüze yakın kullanmanız durumunda çok sert bir etki yaratır. kaçının!

açık ten - kahverengi saçen ideal renkleryeşilin açık tonları ile saman sarısı, kavuniçi, kayısı rengi, mercan ve gri-mavi.

dikkat!toprak sarısı ve haki -yüzünüze yakın kullanmanız halinde- teninizdeki ışıltıyı alır. kaçının!

koyu ten - siyah saçen ideal renklerpembe ve mavinin bütün tonları ile mor ve siyah.

dikkat!kiremit kırmızısı, tunç ve doreli renkler sarı içerdikleri için saç ve ten renginizi donuklaştırır. kaçının!

açık ten - kızıl saçen ideal renkleryeşilin açık tonları ile saman sarısı, kavuniçi, kayısı rengi, mercan ve gri-mavi.

dikkat!toprak sarısı ve haki -yüzünüze yakın kullanmanız halinde- teninizdeki ışıltıyı alır. kaçının!

açık ten - siyah saçen ideal renklerpembe ve mavinin bütün tonları ile mor ve siyah.

dikkat!kiremit kırmızısı, tunç ve doreli renkler sarı içerdikleri için saç ve ten renginizi donuklaştırır. kaçının!

buğday ten - kahverengi saçen ideal renklerkırmızı ve yeşil tonları ile kavuniçi, kiremit rengi, doreli bej, toprak sarısı ve turkuaz.

dikkat!maviye çalan tonlar, fuşya, duman grisi gibi renkler içlerinde dore tonları barındırmadıkları için saç ve ten renkleriniz için fazla soğuk. kaçının!

iş hayatında giyim

- giysi tercihiçalışan bir kadınsanız bir miktar erkek egemen bir ortamdasınız demektir. bu durum hiçbir zaman kadınca giyinmenizi engellememeli, kadınlığınızı gölgelememeli. iş hayatında giyinmenin altın kuralı, iş kolunuzun geleneklerine ideal ama kendinizi yansıtan bir stil belirlemenizdir. işinize ciddiyetle yaklaşımınızı ve becerinizi vurgulayacak zarif, temiz, uyumlu ve iyi dikilmiş giysiler seçin. etek, pantolon takımlar, gömlekle kombine edilmiş etek ve pantolonlar, düz kesim elbiseler uygun olanlardır.hoşunuza gitmeyecek bir konuma düşmemek için çok kısa etekler, vücudunuza yapışan giysiler ve derin dekolteler kullanmayın.

- renk paletiçok canlı renkler seçmeyin ama kendinizi gri tonları içerisine de hapsetmeyin. evet, gri, iş hayatında çok alışıldık ve ağırlık veren bir renk ama aynı etkiyi bırakabilecek başka renkler de var. yeşil, bordo, lacivert, siyah, kahverengi, bej, toprak tonları ve lâl gibi renklerle gardırobunuzu çeşitlendirin.

- aksesuarlarher ayrıntısı düşünün! ayakkabılarınız topuklu veya topuksuz olabilir ama kesinlikle temiz ve cilalı olmalı. çantanız hem kıyafetinizle uyumlu hem de çalıştığınız iş koluna ve konumunuza ideal olmalı: boncuklu bir çanta ile bankacılık sektöründe çalışmanız pek ideal olmaz! abartısız ve zarif takılar kullanın; ama annenizin inci kolyesi ile de kendinize olduğunuzdan daha yaşlı bir hava vermeye çalışmayın!

- makyajcanlı renklerden, koyu ve yoğun uygulamalardan kesinlikle sakının. sade ve doğal bir makyaj yapın: gözlere hafif gölgeler, 2 kat rimel, bir miktar allık ve ruj.

- saçsaç, genel görünümde son derece etkilidir. hiçbir zaman yağlı, kirli ve boyası gelmiş bir saçla işe gitmeyin. rahat etmek için saçınızı toplayın; böylece devamlı düzeltmek zorunda da kalmazsınız. kibar, giysi renginizle uyumlu tokalar tercih edin: payetli kelebek tokaları günlük hayatınıza bırakın!

- parfümasla ağır kokular kullanmayın. hafif, çiçeksi aromalardan yapılmış parfümleri tercih edin. parfümünüzle banyo yapmayın, az sıkın, gerekirse tazelersiniz.

- yanınızda bulundurun!ne olur ne olmaz diyerek el çantanızda bulundurmanız gerekenler:- yedek bir çift çorap- ufak bir ayakkabı cila süngeri- iplik ve dikiş iğnesi- diş fırçası ve macunu- saç fırçası- törpü- kağıt mendil- ve elbette makyajınızdaki parlamaları rötuşlayacak hafif bir pudra, dudak boyanızı gün içerisinde tazelemek üzere rujunuz ve parfümünüz.

küçük hatırlatmalarkendinizi sevin, kendinize güvenin ve gülümseyin. gülümseyen bir yüz, aydınlık bakışlar ve güvenli bir tutum sizi her zaman olduğunuzdan daha şık ve bakımlı gösterecektir.

yürürken de otururken de dik durmaya itina gösterin.

giysileriniz temiz ve ütülü olsun.

renk uyumuna dikkat edin. ufak aksesuarlarla kıyafetlerinizi hareketlendirin.

içinde rahat olmadığınız kıyafetler ve ayakkabılar giymeyin.

ayakkabılarınızı sıkça temizleyin ve cilalayın. topuğu yenmiş, deforme olmuş ayakkabılar giymeyin.

saç, el ve tırnaklarınızdaki bakımsızlık şıklığı zedeleyen unsurlardır. saç boyanıza ve temizliğine dikkat edin, el ve tırnaklarınıza itina gösterin.

takılarınız hem kıyafetinizle hem de birbirleriyle uyumlu olmalı. sarı ve beyaz takıları bir arada kullanmayın (altın bir kolye, gümüş küpeler gibi). ağır takılarla daha hafifleri de bir arada kullanmayın (boncuk bir bilezik ve pırlantalı bir yüzük gibi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder