?

Dogu egzersiz gelenekleri

Doğu egzersiz gelenekleri

Formda kalabilmek için devamlı zıplamak zorunda değilsiniz. egzersiz yapabilmenin daha basit ve kolay yolları vardır ve bu yöntemler doğu kaynaklıdır.yakın zamanda yapılan pekçok araştırma doğu kültürü kaynaklı pekçok egzersizin, batıda çok rağbet gören, daha zorlu egzersizler kadar fiziksel ve psikolojik sağlık fayda sağladığını göstermiştir. hatta bu doğu egzersizleri vücut için daha kolaydır. örneğin, t' ai chi egzersizinin yalnızca kas yapmanızı sağlamadığı, artrit belirtilerini de azaltmaya yardımcı olduğu ve dengenizi iyileştirdiği görülmüştür.hedefiniz stresi azaltmak, kaslarınızı güçlendirmek ve esnekleştirmekse ya da kilo verme çabalarınızı ekstra kalori yakarak arttırmaksa, doğu' nun egzersiz biçimleri yoga, t' ai chi, ya da qigong ile aradığınız yöntemi bulabilirsiniz.

doğu egzersizlerinin hepsi birbirlerine benzemez bu sebeple size en uygununu bulabilmek için denemeler yapmalısınız. yoga ve t' ai chi gibi egzersizlerin en hoş yanı, bu aktiviteleri şahsi fitness ihtiyaçlarınıza ve yeteneğinize göre uyarlayabilmenizdir.bazı gruplar, büyükler veya çocuklar için en ideal olan hareketlerden meydana gelen özel egzersizlere yoğunlaşırlar.çalışmalar, düzenli yapılan yoga egzersizlerinin nefes alma kapasitesini arttırdığını, astımdan şikayet edenlerin fiziksel ve mental semptomlarını azalttığını ortaya koymuştur.

bu yöntemle mecbur kalmadığınızda bükülme hareketleri yapmanıza gerek kalmaz. gruplar ve eğitimciler çok çeşitlidir. bazıları ruha yöneliktir, bazıları yalnızca egzersizle alakalıdır ve bazıları da bu ikisini dengeler. bazı sınıflar doğu felsefesini yansıtırken diğerleri batının tarzıyla ve egzersiz amaçlarıyla birleşir. sevdiğiniz grubu bulana kadar değişik çalışmaları deneyin.yakınınızdaki bulunmakta olan bir spor salonundaki ya da merkezdeki sınıfları deneyebilirsiniz. şayet uzun zamandır egzersiz yapmadıysanız egzersize başlamadan evvel hekime kontrole gitmeniz gerekebilir.birçok çalışmayı tecrübe ettikten sonra eğitici video, dvd ya da kitapları deneyebilirsiniz ya da bir eğitimcinin haftalık grubuna kayıt olabilirsiniz.hangi doğu egzersizi antrenman hedeflerinize ulaşmanıza yardım edecek ?en popüler doğu egzersiz geleneklerinin birçoğunun, fiziksel sağlığı ve duygusal durumu iyileştirdiği görülmüştür. katılacağınız ilk grup en fazla seveceğiniz doğu egzersizi grubu olmayabilir.sabırlı olun.biraz deneme ve yanılmayla sizi gerçekten çok eğlendirebilecek bir doğu egzersizi bulabilirsiniz.

bu basit yoga esneme hareketini sandalyenizde oturuyorken yapmayı deneyin.1. dik oturun, kafanız ve omuzlarınız karşıya baksın. sağ elinizi bilgisayar monitörünüzün üzerine koyun.

2. daha sonra, sol kolunuzu kırmadan başınızın üzerine kaldırın. sol kolunuzu hafifçe arkaya doğru rahatsızlık hissetmeden oldukça esnetin. bu şekilde 3 saniye durun.

3. hareketi diğer kolunuzla tekrarlayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder