?

Dogum ile ilgili genel bilgiler

Doğum ile ilgili genel bilgiler

Bir çocuk sahibi olmaya karar verildiği ilk andan başlayarak yaşanan heyecanlar doğum günü yaklaştıkça artmaya başlar ve doğumun ilk işaretleri ile birlikte doruğa ulaşır. herşey sona erdikten sonra anne ve babanın dünyadaki en önemli eserleri olan bebek kucağa alındığında ise yaşanan tüm dertler, çekilen tüm ağrılar yerini tarifi olanaksız bir huzur ve mutluluğa bırakır.

doğum ya da başka bir söylemle normal doğum 20. hamilelik haftasını doldurmuş olan bir fetusun doğum sancıları adı verilen bu kasılmalar dinlenmek ile geçer ve sıklık ile şiddeti zamanlar artmaz. suyun gelmesi doğumun bir diğer belirtisidir. genelde zarlar açıldıktan sonra 24 saat içerisinde eylem başlar.

doğumu başlatan etkenlerin ne olduğu, anne vücudunun bebeğin olgulaştığını anlamasını ve sancıları başlatarak doğumu gerçekleştiren faktörlerin hangileri olduğu günümüzde hala daha tam olarak anlaşılmış değildir. bu konuda çok çeşitli teoriler olmasına karşın doğum olayı hala daha gizemini korumaktadır.

doğum esas olarak 3 evrede incelenir.

doğumun birinci evresi rahim ağzında açılmaya neden olacak güçteki kasılmaların başlamasından rahim ağzının tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süredir.

doğumun ikinci evresi tam açık halinden bebeğin tamamen doğmasına kadar geçen süreyi ifade eder.

bebeğin tamamen doğması ile plasenta ve eklerinin bütünü ile atılmasına kadar geçen süreye de doğumun 3. evresi denir.

bazı yazarlara göre 3. evreden sonraki ilk 1 saatlik dönem 4. evre olarak adlandırılmalıdır.

doğum insanlık tarihinin başlangıcından beri doktor ve doktor olmayan bütün insanlar için son derece gizemli ve büyüleyici bir olaydır.

kaynak: kadın hastalıkları ve doğum uzmanı dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder