?

Dogum sonrasi ilk kontroller

Doğum sonrası ilk kontroller

Yenidoğan tarama testleri

yenidoğan tarama testleri, saptandığında tedavisi olası olan bazı hastalıkların tanınması için uygulanan testlerdir. hayatın ilk aylarında zeka geriliği oluşabilir.

tarama testleri bebek 72 saatini doldurduktan sonra yapılmalıdır. şayet bebek normal doğumla doğmuş ve bir iki gün içerisinde de taburcu olacaksa, birinci haftada yapılan kontrol muayenesi sırasında kan örneği alınır. bu testler için topuktan alınan birkaç damla kan yeterlidir. test neticeleri bir, iki hafta içerisinde belli olur.

yenidoğan işitme taraması

bebekler doğdukları andan başlayarak duyarlar. işitme taramasında, bebeğin alın ve kulak arkasına yerleştirilen elektrodlar sayesinde kulağa verilen seslerin, beyinde yarattığı dalgalar ölçülür. tarama yapılmadan ailenin gözlemiyle bebekte işitme kaybı, en erken 18 aylıkken saptanabilmektedir. halbuki işitme kaybı ilk altı ayda tanındığında, işitme cihazları ile işitme ve konuşma yetenekleri normale yakın gelişmektedir. dolayısıyla işitme engelli bebeklerin erken tanınması mühimdir.

bebeğiniz işitme taramasını geçemezse, bir ay sonra yenidoğan servisinde kontrol işitme testi yapılır. en iyi cihazlarla bile, 100 bebekten 4'ü testi geçememektedir. ancak test tekrarlandığında, bu oran 1000 bebekte 3-4'e düşmektedir.

kaynak: dr. özlem ekiz yörükalp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder