?

Dogumhane

Doğumhane

Doğumhane... birçok insanın aklında bağırış çağırışlar içerisinde acı çeken, ter içerisinde bir kadın, kapısında ise volta atan baba adaylarının bekleştiği loş koridorların sonunda üstünde girilmez yazısı bulunmakta olan bir oda çağırıştıran hastane bölümü.

oysa günümüzün modern hastanelerindeki doğumhane görüntüsü bundan çok daha değişik.

sabırsızlık ve heyecan içerisinde geçen gebelik süreci ve sonrasında doğum kasılmalarının başlaması ve doktorunuzun tam açıklık oldu müjdesi ile sona eren doğumun birinci evresini takiben yeni durağınız doğumhanedir. burada biran önce kavuşma hayalini yaşadığınız bebeğiniz ile tanışacaksınız.

doğumhane hastanenin en önemli birimlerinden birisidir. uygun bir doğumhane acil bir taktirde anne ve bebek için lazım müdahalalerin yapılabileceği donanıma sahip olmalıdır. bu donanım arasında en önemleri anestezi cihazı, oksijen kaynağı, bebeğe lazım müdahalelerin yapılabileceği tıbbı ekipman ve bunları kullanabilecek tıbbi personeldir.

doğumhanede esas öge doğal olarak doğum masasıdır. ülkemizde doğumlar çoğu zaman litotomi pozisyonu adı verilen jinekolojik pozisyonda yaptırılır. doğum masasının sırt ve ayaklık kısımlarının anne adayının rahat edebileceği biçimde ayarlanabilir olması idealdir.

doğum masasından başka diğer bir ekipmanda monitör ya da başka bir söylemle kardiyotokografdır. bu cihaz doğum sırasında bebeğinizin kalp atımlarını kaydederek bebektedi mümkün bir sıkıntı ve kalp atım hızındaki yavaşlamaları kaydeder.

anestezi cihazı ve monitörü anneye doğumdan sonra dikişler sırasında ya da başka bir nedenle anestezi verilmesi gereken durumlarda hayati öneme sahip bir cihazdır.

bebek açısından ise doğumdan derhal sonra ilk muayenesi sırasında onu sıcak tutmaya ve lazım durumlarda oksijen takviyesi sağlamaya olanak veren bir sistem uygun bir doğumhanede kesinlikle bulunmalıdır.

doğumhanede bulunmakta olan diğer ekipman ise doğum setleri, cerrahi aletler, vakum ve forsepsler ile çeşitli ilaç ve serumlardır.

personel açısından ise doğumhane sandığınızdan daha kalabalıktır.

anne adayının dışında doğumhanedeki esas kişi tabii ki doktorunuzdur. birçok doğumhanede doğuma yardımcı olan ikinci bir uzman hekim da bulunur. doğumhanede bulunmakta olan hekimler yalnızca kadın doğum uzmanları değildir. bilhassa epidural anestezi ile ağrısız doğum yapılan durumlarda bir anestezi uzmanı da genelde doğuma eşlik eder. diğer yandan bebeğinizin ilk muayenesi de yine doğuma eşlik eden ve bu konuda uzmanlaşmış bir çocuk hekimi tarafından yapılır.

doğum sırasında hekiminize yardımcı olacak olan bir ya da birden çok sayıda hemşire ya da ebe de doğumhanenin olmazsa olmaz ögelerindedir. anestezi uzmanına yardım eden anestezi teknisyeni ve yine çocuk doktoruna yardım eden bebek hemşiresi de bebeğinizle tanıştığınız anda yanınızda olacaklardır.

doğum gibi büyülü bir olayın başrol oyuncusu anne adayı olmakla birlikte günümüzde baba adayları da bu olayın bir parçası olmaya başlamışlardır. birçok hastanede baba adayları da doğumhaneye alınmakta ve doğum sırasında eşine destek olmaktadırlar. hatta doğumdan sonra göbek kordonunu babanın kesmesi giderek yaygınlık kazanmaktadır. bazı anne adayları ise baba adayının da heyacanlı olduğunu düşündüklerinden video ya da fotoğraf çekimi için bir arkadaş ya da akrabalarının da doğumhanede bulunmalarını istemektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder