?

Dogumsal kalca cikigi

Doğumsal kalça çıkığı

Bebeklerin bir kısmının kalça ekleminde çıkığına yol açan problemler olabilir. diğer bir söylemle uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkabilir. bebeğinizde böyle bir problem olması halinde bunun erken tespiti ve tedavisi son derece mühimdir.

doğumsal kalça çıkığı 800 yenidoğan bebekten birinde görülür. sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, hormonal, mekanik ve çevresel etkenlerin rol oynadığı düşünülmektedir. bebeklerin % 40' ında çift taraflı çıkık mevcuttur. kızlarda erkeklere oranla altı kat daha sık görülür.

kundaklama, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi uygulamalar eğilimi olan bebeklerde kalça çıkığına yol açabilir. dolayısıyla böyle geleneksel uygulamalardan mutlaka kaçınmak lazımdır.

doğumsal kalça çıkığı açısından riskli bebekler kimlerdir ?

1) ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı mevcut olanlar. bu durum kesinlikle hekime bildirilmelidir.

2) makat gelişi ile doğan bebekler veya anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda olacak biçimde kalan bebekler.

3) boynunda bir yana doğru doğumsal eğrilik & lsquo; ' tortikolis' ' olanlar.

4) ayaklarında doğumsal ortopedik biçim bozuklukları olanlar.

doğumsal kalça çıkığı nasıl tespit edilir ?

kalçada mevcut olan bir problemi bakar bakmaz görmek her zaman olası olmayabilir. dolayısıyla doktorunuz kontrol muayeneleri sırasında her defasında bebeğinizin kalçalarını da muayene edecektir.

doktorunuz bebeğinizin kalçalarını muayene ederken uyluk kemiklerini nazikçe çekerek ve iterek kalça ekleminde gevşeklik olup olmadığını saptar. daha büyük bebeklerde bebeğin bacaklarının basitçe açılıp açılmadığını kontrol eder.

eğer bebeğiniz yenidoğan ise ve problem çok ciddi değil ise iki hafta sonra tekrar kontrol muayenesi yapılacaktır. ancak problem daha ciddi ise veya kontrol muayenesinde de bir problem saptanırsa doktorunuz sizi ortopediste yönlendirecektir.

bazen bebeğinizin kalçası ultrason ile görüntülenebilir. dört aylıktan daha büyük bebekler için ise kalça ekleminin görüntülenmesi için röntgen filmi çekilebilir.

doğumsal kalça çıkığı nasıl tedavi edilir ?

kalçadaki sorunların büyük bir kısmı & lsquo; ' pavlik bandajı' ' ile tedavi edilebilir. bu ultrasonografi kontrolü yapılmadıysa.

bebeğinizin bacaklarının boyu birbirine eşit değilse.

yürümeye başlayan bebeğinizde topallama farkediyorsanız hekiminize başvurmalısınız.

kaynak: çocuk sağlığı, hastalıkları ve yenidoğan uzmanı v. hilda çerçi özkan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder