?

Dogustan carpik ayak

Doğuştan çarpık ayak

En sıkdoğumsal hastalıklardan biridir. topuklar ve parmaklar içe doğru dönmüştür. genellikle baldır ve ayak normalden kısadır. bu kısalık bilhassa tek taraflı vakalarda belirgindir. pev ağrısızdır, düzeltilebilir ve bebeğiniz normal bir hayata döner.

her 1000 doğumdan birinde görülür. her 3 vakadan 1' i çift taraflıdır. sebep olduğu bilinmemektedir. her 3 vakadan 2 si erkek bebektir. ailede varsa olasılık iki katına çıkar.

düzeltme ve alçılama

tedavi doğumdan derhal sonra başlar. amaç ağrısız, fonksiyonel bir basma elde etmektir. doktorunuz nazikce ayağı normal pozisyona getirecek şekilde gererek düzeltir ve düzeltmeyi korumak için alçılar. düzeltme tedrici olarak her hafta tekrarlanır. tam normal pozisyona gelmesi aylar alabilir. düzelme görüntü ve rontgenle takip edilir. alçılama genellikle 6-12 hafta sürer. düzelme meydana geldiğinde bunun korunması için yürüme yaşına kadar özel ayakkabılar giyilir. adeleler 2-3 yaşına hatta zaman zaman 7 yaşına kadar adeleler ayağı eski pozinyonuna döndürmeye çalışır. dolayısıyla 7 yaşına kadar çocukların izlenmesi ve bu arada gerekirse ortopedi grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder